V lidských dějinách nenajdete magičtější a univerzálnější rostlinu: Chránila před zlem bohaté vládce i chudáky

V lidských dějinách nenajdete magičtější a univerzálnější rostlinu: Chránila před zlem bohaté vládce i chudáky

Foto: AlexShevchenko78 / Shutterstock

Aktualizováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Fenykl je jednou z nejstarších léčivých rostlin. Jeho blahodárné účinky oceňovali již před tisíci lety v Číně, Egyptě, Řecku a Římě. Ve všech svých formách je po tisíce let oblíbenou léčivou rostlinou a zdrojem potravy.

Fenykl je jednou z nejstarších léčivých rostlin. Jeho blahodárné účinky oceňovali již před tisíci lety v Číně, Egyptě, Řecku a Římě. Ve všech svých formách je po tisíce let oblíbenou léčivou rostlinou a zdrojem potravy. 

Používá se k léčbě podráždění a zánětů žaludku, podporuje zdraví očí a potlačuje chuť k jídlu. Mezi magické vlastnosti fenyklu patří ochrana, láska, dlouhověkost a odvaha.

Blaho v břiše od středověku

Ve středověku se rostlina používala jako lék proti čarodějnictví. Zároveň byl fenykl součástí ustáleného repertoáru tehdejšího přírodního léčitelství, například u Plinia nebo při staroanglickém žehnání devatera kvítí. Jeho pozitivní vliv na trávení a pocit blaha znala již ve 12. století Hildegarda z Bingenu. Stará pověra říká: „Kdo 24. června, v den, kdy nastává svatojánská noc, zavěsí do dveří a oken kytici z fenyklu, bude ochráněn před zlými duchy.“

Historie fenyklu

Fenykl, jehož nejběžnější forma se nazývá fenykl obecný (Foeniculum vulgare), patří do čeledi miříkovité (Apiaceae), kam spadá také mrkev a petržel. Pochází ze Středomoří, ale dnes roste po celém světě. Dává přednost suché půdě a má ráda stanoviště v blízkosti pobřeží nebo na březích řek.

Reklama

Jako první o fenyklu psal Plinius starší (23-79 n. l.), ačkoli se domníval, že ho jedí hadi, aby si zlepšili zrak poté, co se zbaví kůže. Díky tomu považoval fenykl za mocného léčitele a používal ho k léčbě více než 20 různých onemocnění.

Fenykl byl používán mnoha různými kulturami v průběhu historie. Staří Egypťané jej používali jako zdroj potravy i jako lék a ve staré Číně jako protijed na hadí uštknutí. Fenykl byl široce používán ve starověkém Řecku jako potravina, repelent proti hmyzu a lék. Mnozí věřili, že semena fenyklu dodají vojákům odvahu v bitvě, a tak často pili čaj ze semen fenyklu, než šli do bitvy.

Pro Karla Velikého (747-814 n. l.) byl fenykl tak důležitý, že vyžadoval, aby ho pěstovaly všechny císařské farmy. V 8. století byl hojně používán benediktinskými mnichy. Král Edward I. (1239-1307 n. l.) miloval semena fenyklu. Existují záznamy o jeho účetních knihách z roku 1281, které ukazují, že měsíčně nakupoval 8,5 libry semen fenyklu. Předpokládá se, že ho používal k ochucení jídla a také jako prostředek na potlačení chuti k jídlu.

Fenyklový čaj, sušená semena a cibulka fenyklu - koncept alternativní medicíny (Foeniculum vulgare). Fotka od Halil ibrahim mescioglu / Shutterstock

Použití semen fenyklu jako látky potlačující chuť k jídlu přinesli do Spojených států Puritáni. Semínka žvýkali během dlouhých bohoslužeb, aby zahnali hlad. To vedlo k tomu, že semena byla nazývána „Meeting Seeds".

Meeting seeds = jakákoliv aromatická semena nebo drobné ovoce, které se dříve žvýkaly ve snaze zůstat vzhůru během bohoslužeb; /meeting – setkání, seeds = semena/ (Merriam-Webster Dictionary)

Ve středověku se fenykl zavěšoval na dveře, aby zabránil zlomyslným nebo toulavým duchům. Lidé také dávali semínka do zámku svých dveří, aby zastavili duchy.

V první polovině 17. století psal slavný botanik Nicholas Culpeper o fenyklu: věřil, že fenykl lze použít jako protijed na hadí uštknutí a proti požití jedovatých hub. Na konci 19. století spisovatel a zanícený květinář Jean-Baptiste Alphonse Karr tvrdil, že fenykl je zbytečná léčivá rostlina, která nikdy nic neléčí. Očividně nebyl fanouškem fenyklu.

Koncem 18. století byl fenykl přidán k tomu, co se objevilo jako léčivé tonikum zvané absint. Chytří obchodníci toto tonikum pozvedli a začali ho prodávat jako lihovinu. Tento spiritus se po první světové válce stal extrémně oblíbeným u bohémů v Evropě i v USA.

Současnost fenyklu

Dnes je fenykl velmi oblíbeným kořením a cibulky pokrmem v mnoha a mnoha kuchyních. Jeho cibulky jsou k dostání ve větších supermarketech (v ČR) a jsou oblíbené po celé Evropě.

Co stojí za to vědět o fenyklu:

 • Fenykl je jednou z hlavních složek absintu
 • Podle legendy přinesl Prométheus lidstvu oheň v obřím stonku fenyklu. Podle jiných legend použil vydlabanou starší větev
 • Hippokrates věřil, že fenykl může zvýšit přísun mléka u kojících žen
 • Staří Řekové věřili, že fenyklový čaj jim pomůže zhubnout. Nazvali ho dokonce "maraton", což je zřejmě odvozeno od slova, které znamená "(*) zhubnout"
 • Fenykl je spojován s maratony, protože Feidippidés, který běžel první maraton, si s sebou nesl stonek fenyklu, když běžel zpět do Sparty pro další vojáky do takzvané bitvy u Marathonu proti Persii v roce 490 př. n. l.
 • Lidé ve 13. století věřili, že každý, kdo vidí fenykl a nesbírá ho, je ďábel, ale také věřili, že sázení fenyklu zasévá do života smutek. Zřejmě nemůžete vyhrát
 • Většina fenyklu prodávaného v USA se dováží z Egypta
 • Když se fenykl a kopr vysadí společně, vznikne hybridní rostlina, která chutná jinak než kopr i fenykl
 • Někteří lidé považují fenykl za afrodiziakum
 • Motýl otakárek fenyklový klade svá vajíčka na rostliny fenyklu, a proto je skvělým doplňkem motýlí zahrady. Housenky se na rostlině také živí, ale nezabírají ji a neničí. Dalo by se říct úžasný symbiotický vztah!
 • Obří fenykl se používal k výrobě obřadních hůlek zvaných thyrsus, které nosili Dionýsovi následovníci
Reklama
Zdroje článku:
Reklama