Jsme větší mutanti, než se myslelo: Moderní člověk se pářil s neidentifikovaným archaickým tvorem

Jsme větší mutanti, než se myslelo: Moderní člověk se pářil s neidentifikovaným archaickým tvorem

Foto: andryuha1981 / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Mezi lidskými druhy byla analýza alternativních typů zatím omezena na neandrtálce a denisovany. Vědci ale objevili, že rozhodně nejsme čistokrevní, tedy že většinou jsme „sapiens“, ale náš rodokmen je podobný pouličnímu psímu kříženci.

Mezi lidskými druhy byla analýza alternativních typů zatím omezena na neandrtálce a denisovany. Vědci ale objevili, že rozhodně nejsme čistokrevní, tedy že většinou jsme „sapiens“, ale náš rodokmen je podobný pouličnímu psímu kříženci.

Vědci na webu Genetic Literacy Project.org (Věda, ne ideologie) tvrdí: „Zjistili jsme, že až zhruba dvě procenta našich genů pocházejí od neandrtálců. Mohli jsme také zdědit geny od denisovanů (jakýsi východní neandrtálec), zvláště pokud bychom byli Negritové (Filipínci), u nichž je 6 procent DNA denisovanů.

Denisované jsou vyhynulí příslušníci rodu Homo, blízcí neandertálcům. Bylo nalezeno pouze několik zlomků jejich kostí, první z nich v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku. Stáří bylo určeno na 41 000 let. (cs.wikipedia.org)

Negritové je souhrnné označení několika populací obyvatel žijících v jižní a jihovýchodní Asii, které se odlišují malým vzrůstem a tmavou pletí. Živí se jako kočovní lovci a sběrači, část populace jsou zemědělci. (cs.wikipedia.org)

Tibeťané mají také poměrně vysoké genové „příspěvky“ od denisovanů, a co je překvapivější, ukazuje se, že taktéž jsou na tom Islanďané. Ztratil se někde na planetě před desítkami tisíc let „nepozorovaně“ nějaký denisovan? Jsou i jiné možnosti: jejich skutečný dosah zůstává záhadou.

Mutanti
Mutanti | Zdroj: andryuha1981 / Shutterstock
Londýn, Velká Británie - 11. března 2018: Dospělý muž neandrtálského typu na základě 40 000 let starých pozůstatků nalezených u Spy v Belgii. Národní historické muzeum.

Neidentifikovaný neznámý

Vědci z GLP dokonce vypozorovali, že někteří moderní lidé mají slabé genetické náznaky z dřívějšího křížení s neidentifikovaným archaickým člověkem – tedy homininem. Archaický signál je nejsilnější u některých západních Afričanů, ale i my můžeme vlastnit genetický šepot tohoto „ducha“, který se oddělil od linie sapiens asi před půl milionem let, odhadují odborníci.

Ještě někdo další číhá v našich tělech? Možná. V zaznamenané lidské historii nebo policejních záznamech není nic, co by naznačovalo, že lidstvo je při výběru partnera k páření nějak přehnaně úzkostlivé. Ale za posledních 20 let se náš obraz o nás samých navždy změnil.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama