Sex v živočišné říši: Někdy krutý, jindy plný něžností

Sex v živočišné říši: Někdy krutý, jindy plný něžností

Foto: Steve McWilliam / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Milování, páření, plození … Rozmnožují se jím téměř všichni živí tvorové na planetě. Některé z nich však praktikují takové zvláštnosti, že to někdy vypadá jako všechno jiné, jen ne jako sex.

V přírodě existují zvířata, která mají možná i vřelejší vztah k sexu než lidé a umějí si ho náležitě užívat – a dokonce i zažívat i orgasmy, které lidé považovali dlouhou dobu za svou výsadu. Podle pozorování živočichů nejsou výjimečné ani homosexuální vztahy, znásilňování nebo skupinový sex.

Radovánky pod krunýřem

Želvímu páření předchází ostrý souboj samců, při kterém nezřídka teče krev, a létají ukousnuté končetiny. Vítězný samec vyhraje právo celé dlouhé noci s vytouženou partnerkou, protože tak dlouho se páří želvy - i několik hodin. Noc vášní však naplno prožívá jen samec, který při tom vydává adekvátní zvuky. Samice se během páření tváří nezúčastněně až znuděně.

Kočičí utrpení

O kočičím milování, zejména o jeho zvukové stránce, víme mnozí své. Kočky při něm jakoby imitují plačící dítě či skřehotajícího racka, až se dostanou k srdceryvnému řevu a nářku. Ale víme proč? Kocouři mají penis obrostlý ostrými výběžky, které se do vagíny kočky zaseknou pro případ, že by chtěla utéct. Někdy jim mohou způsobit kromě bolesti i vážné zranění.

Údajně mají výběžky i čistící funkci, aby ve vagíně kočky nezůstaly spermie předchozího partnera. Přestože to tak bolí, kočky poslouchají hlas přírody, dokážou zabřeznut i třikrát ročně a jsou opravdu vzorné matky.

Bílý i krutý sex

Chobotnice používají jedno z chapadel jako orgán, kterým přenesou spermie do tělesného otvoru samice. Takzvané Argonauti, unikátní druh hlavonožce, mají dokonce mobilní chapadlo s pohlavními buňkami, které se dokáže oddělit od těla samce a vplout do otvoru samičky.

Oliheň Sepioteuthis sepoidae při milostném aktu zase mění barvy. Dvě olihně kolem sebe krouží, proplétají si chapadla a tančí ve vodě. Když se nakonec spojí, samec vsune chapadlo do otvoru za okem samice, oba zbělají.

Reklama

Krakatice obrovské se páří v hloubce tisíc metrů a samec se chová velmi krutě. Nedaleko Tasmánie vylovili rybáři z moře patnáctimetrovou samici, která měla na kůži velké množství mělkých ran a v nich spermie. Samci krakatice zřejmě pomilují svou partnerku tak, že ji bodají do kůže.

Opičí sex

Násilí není jediný způsob, jakým lze vyřešit souboj o jídlo nebo o území. Šimpanzi bonobo pěstují namísto toho sex! Používají ho jako pozdrav, řešení sporů a jako výměnný zboží za jídlo. Dokonce se francouzsky líbají, holdují orálnímu sexu, vzájemné masturbaci a misionářské poloze, kterou jiná zvířata neznají.

Šimpanzi bonobo se vyvinuli ze stejného předka jako člověk, a přesto je bonobo jedním z nejklidnějších druhů savců na Zemi, který čelí násilí nejkrásnější zbraní.

Lepší je to ve dvou

Typicky růžové žížaly obyčejné pátrají v době páření po slizové stopě. Pokud ji najdou, vystopují podle ní partnera do jeho díry v zemi a pak ji opatrně předkem těla přezkoumají. Zádí těla však zůstávají ve svém vlastním příbytku.

Partner také zopakuje tento postup, jakoby si ověřoval, zda má vyvolená jeho srdce doma pořádek a aby zároveň mohl uniknout domů, pokud to tak nebude. Proto si vybírá partnery ze sousedství, kteří bydlí dostatečně blízko. Žížala obecná je hermafrodit, ale ví, co je dobré. Upřednostňuje páření ve dvojici. Partneři stráví celé hodiny v těsném objetí a vyměňují si přitom spermie.

Slimáčí jídelníček

Slimáci se k sobě obvykle tulí a navzájem proplétají. Během tohoto milostného tance jim z boku hlavy vystoupí samčí pohlavní orgány, které vyloučí spermie. Pak by se měli stáhnout do těla, ale pokud jsou příliš zamotané, snědí si je navzájem!

To však není nic oproti tomu, co dělá slimák banánový ze západních oblastí USA. Jde o oboupohlavní živočichy a rozmnožují se tak, že penis jednoho z nich celkem pohltí toho druhého. Pokud ne, slimák se zasekne a východiskem je jen sníst partnerův nebo svůj penis. Někdy si slimáci snědí penisy navzájem, což je v jejich říši údajně docela běžné. Zmrzačený úd již slimákovi nedoroste, takže z hermafrodita se stane samička.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama