Vědci vyhlásili 3 nejjedovatější druhy ovoce. V Česku jsou to ty nejoblíbenější
Každý rok se analyzují různé druhy ovoce a představuje seznam těch nejvíce kontaminovaných pesticidy a dalšími chemickými látkami. Nelichotivému žebříčku bohužel kraluje i nejoblíbenější a nejrozšířenější ovoce v Česku. Průměrný člověk ho sní přes dvacet kg ročně.
Tohle ovoce jíme nejčastěji a nevědomky si škodíme
Když si v supermarketech kupujeme pestrobarevné a šťavnaté kousky ovoce, činíme tak s dobrým pocitem, že prospíváme svému zdraví i mlsnému jazyku. V případě toho zdraví by však opak mohl být smutnou pravdou. Ovoce dovážené do supermarketů totiž bývá bohatě ošetřeno chemickými látkami, právě proto, aby přežilo dlouhou cestu ze zahraničí, zachovalo si čerstvost a svěžest. Vlastně čím krásnější kousky si vyberete a v dobré víře zakoupíte, tím spíš se dá očekávat, že budou doslova nacucané škodlivou chemií.
Překvapivé by pro někoho mohlo být, že mezi analyzovanými druhy ovoce bývají nejvíce kontaminovaná jablka a rozličné bobule, zejména jahody následované hrozny. Dále jsou to nektarinky, broskve, třešně, ostružiny, borůvky či hrušky. Právě zmíněná jablka jsou dlouhodobými favority nás Čechů, dopřáváme si je ve všech možných formách, od čerstvých přes konzervované, sušené a mražené až po osvěžující džusy a domácí šťávy.
Budiž nám drobným povzbuzením alespoň to, že na opačné straně spektra se na seznam dostaly ananas, avokádo, papája, vodní meloun, mango, banány a kiwi. Tyhle druhy tedy vykazují nejnižší míru kontaminace pesticidy. Mnoho daných plodů má společnou jednu věc – vnější vrstva se téměř nikdy nekonzumuje a může působit jako ochranná bariéra.
Jak omezit vliv pesticidů u již koupeného ovoce
Není prý důvod k panice, protože vládní agentury stanovují standardy pro produkty pěstované s pesticidy a je všeobecně známo, že konzumace ovoce i zeleniny bývá spojována s četnými zdravotními přínosy, včetně sníženého rizika chronických onemocnění a některých druhů rakoviny.
Existují také způsoby, jak vliv pesticidů obejít. Jedním z nich je prosté, leč důkladné mytí ovoce (a loupání slupky) – drhněte zeleninu pečlivě pod tekoucí vodou nebo namočte a posléze opláchněte citlivější ovoce, jako jsou bobule. Pokud si můžete dovolit přejít na bio, je to další způsob, jak se vyhnout druhům napěchovaným pesticidy. Samozřejmě nejjistější cestou je vynechat nákupy v supermarketech a raději si pěstovat ovoce na vlastní zahradě, případně jej odebírat od spolehlivého a ověřeného farmáře.
Koneckonců, věda se sice tváří zkušeně, ale ještě nezná vliv kombinovaných pesticidů na naše tělo. Pesticidy se testují samostatně, jakou paseku pak společně nadělají v našem trávicím ústrojí, to je otázka bez jasné odpovědi. Určitě však nechcete riskovat oslabenou imunitu, narušení hormonálního systému nebo snad zvýšenou možnost rakoviny, že ne? Myslete na to, že i drobnější dávky pesticidů by se mohly projevit až po letech.