Moderní technologie jako zkáza lidstva

Moderní technologie jako zkáza lidstva

Foto: PopTika / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Technologický pokrok vymýtil nemoci, pomohl zdvojnásobit průměrnou délku lidského života, snížil hladomor a extrémní chudobu, umožnil lidem létat, komunikovat mezi sebou z různých koutů planety a učinil současnou generaci nejbohatší v historii. A nejen to. Rovněž lidem usnadnil ničit a zabíjet jako jindy dřív.

Tvořit nebo ničit?

Pokrok obecně přinesl nevídanou prosperitu a zároveň usnadnil destrukci. Naštěstí zatím vyhrává ta kladná strana. I přesto, že máme mnohem lepší zbraně (dokonce ty nejlepší v historii), díky kulturním změnám, spolupráci a lepšími institucemi klesla míra zločinu a vražd. Ale co se stane, když přijde vynález, který bude mít katastrofickou ničivou sílu v rozsahu atomové bomby, ale na výrobu bude mnohem jednodušší a levnější?

Těžký pohled na vývoje jaderných zbraní

Jeden by si mohl myslet, že jsme měli štěstí, když žádná zbraň, kterou jsme vynalezli nemá drasticky ničivé důsledky, které bychom nepředpokládali. Koneckonců jsme byli velice opatrní a před jejich použitím jsme pečlivě vypočítali potenciální rizika, přesně jako to bylo při testování jaderných zbraní. Shrnuto podtrženo zvážili jsme možnost, provedli výpočet, dospěli jsme k závěru, že se nemusíme bát a pokračovali. To by mohlo znít jako docela dobrý konec, že?

O několik let později po skončení 2. světové války provedlo USA další původně tajný test termonukleární zbraně na Marshallových ostrovech tentokrát na bázi jiného paliva. Nečekaně silný výbuch ale zničil většinu testovacího zařízením otrávil většinu obyvatel ostrovů a rovněž posádku japonského rybářského člunu, což způsobilo mezinárodní incident. Vědci věří, že jsme nebyli dostatečně opatrní a pořádně jsme nechápali, jak přesně fungují jaderné zbraně. Mohlo by se stát, že příště nasadíme novou výkonnou technologii, a aniž bychom pořádně věděli, co dělá, ji vypustíme do světa. A nemusíme mít už takové štěstí jako jsme měli předtím.

Dá se lidem věřit?

Použili by běžní lidé zbraně hromadného ničení, kdyby mohli? Je jednoduché si myslet že existence ničivých zbraní by sama o sobě neměla stačit na to, aby nás znepokojovala. Většina lidí by přece nepoužila nebezpečné technologie i kdyby si je mohla vyrobit ve vlastní garáži, stejně jako by se většina lidí nezúčastnila teroristických útoků.

Problémem je, že stačí jen jeden z miliardy, aby mohl způsobit obrovskou katastrofu. A je jasné, že s rostoucí populací a rozmanitostí lidského charakteru tady takoví zkrátka lidé budou. To znamená, že cokoliv tak destruktivního jako jaderná zbraň, která bude dostatečně jednoduchá na to, aby si ji pomocí široce dostupné technologie mohli lidé sestavit sami, bude téměř jistě opakovaně používána kdekoliv na světě.

Řešení pro zranitelný svět

Zastavení technologického rozvoje by nás mohlo zachránit před kterýmkoliv z těchto problémů. Jenže to se zdá téměř nemožné. I kdyby se po celé planetě vyhlásil zákaz rozvoje moderních technologií, určitě by se našli ti, který by na něm pracovali tajně. Další variantou může být zpomalení vývoje nebezpečných a škodlivých technologií a zvýšit vývoj těch prospěšných, jako například technologie podporující vývoj léků a zlepšení enviromentálních problémů.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama