Co udělat, když si chcete pořídit čtyřnohého mazlíčka?

Co udělat, když si chcete pořídit čtyřnohého mazlíčka?

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Většina z nás touží po nějakém chlupatém domácím mazlíčkovi, který do domácnosti přinese příjemnou atmosféru a radost. Ať už je to pejsek, kočička nebo třeba králík. Co je ale potřeba zařídit, než si domácího mazlíčka pořídíme?

Pro větší mazlíčky dostatek prostoru

Pokud plánujete například většího pejska nebo kočičku, kterou nechcete držet jen doma na gauči, je lepší mít buď velký byt, nebo dům se zahradou. Protože zvířata potřebují pohyb, bude to pro ně rozhodně ideálnější, než je mít jen zavřené doma, aby dělali neplechu.

Určitá změna návyků

Spousta lidí si myslí, že pořídit si domácího mazlíčka je více méně taková "přípravka", než se do domácnosti narodí miminko. Zdání ale klame, a takto to opravdu příliš nefunguje. Pokud jste si jistí, že si chcete zvířátko pořídit, je třeba mu vyhradit prostor, kam se například bude učit chodit na záchod, odstranit z jejich dosahu škodlivé věci, které by chtěli ochutnávat, odnaučit se nechávat na stole jídlo nebo si pořídit uzavíratelný odpadkový koš, aby se nový chlupatý přírůstek nedostal dovnitř. Pokud už máte v domácnosti dítě, je třeba i jej naučit například uklízet si hračky nebo nekrmit zvířátko lidským jídlem.

Zjistit si o jistém typu zvířátka informace

Stejně jako lidem, i zvířátkům nemusí být některé věci příjemné. Než se rozhodnete, zjistěte si co nejvíce informací o jeho obecném charakteru, chování a potřebách.

Reklama

Samozřejmě ale každé zvířátko je jiné. Nemusí si hned zvyknout na nové prostředí a svého nového pána, může být ve stresu a mít strach. O opravdové povaze se dá mluvit až po 1. roce života, kdy se mazlíček začne projevovat na úrovni pomalu dospívající. Někteří mazlíčci můžou být přítulní, klidní, plní energie nebo také hluční.

Vyšší výdaje

Jedním z faktů je, že za mazlíčka budou další výdaje v domácnosti. Obzvlášť, pokud chcete, aby byl mazlíček zdravý. Určitě je dobré si zjistit, od jakého chovatele a z jakého prostředí si budete mazlíčka chtít vzít. Pokud budete chtít mazlíčka z nějaké chovné stanice nebo přímo od chovatele, je jasné, že si budete muset připlatit. A to hlavně v případě, že mazlíček bude mít pp, neboli průkaz původu. Pokud si budete chtít pořídit mazlíčka z útulku, cenu tolik řešit nemusíte, ale měli byste mít rezervu v případě nějaké jeho léčby.

Základem je kvalitní strava, která se mnohdy vyšplhá na vysoké ceny. Poté je potřeba zařídit další věci jako například, postroj, obojek, vodítko, hračky a pelíšek. Další peníze budou třeba na očkování nebo celkové prohlídky mazlíčka. V případě pejska budou možné výdaje i za cvičák, a pokud bude zvířátko nezvladatelné, často se mnoho majitelů obrací na zvířecí psychology, kteří nebývají levní.

Dostatek času

Pokud jste zaneprázdněný podnikatel nebo neustále pracující občan, na pořízení domácího mazlíčka zapomeňte. Obzvlášť, pokud to bude štěně. Zvířátka ze začátku potřebují opravdu hodně pozornosti. Kočičky se ještě naučí, pokud je máte jen doma, a budete jim aspoň trochu toho času věnovat, ale s pejskem je to o něco složitější.

Potřebuje venčit alespoň třikrát denně, je třeba mu věnovat čas na naučení jistých návyků nebo hraní a tréninku. Pokud se mu věnovat nebudete, může se to projevit na jeho chování, například ničení interiéru. Z nedostatku pozornosti a především pohybu může pejsek i onemocnět.

Závazek i do budoucna

Než se finálně rozhodnete, uvědomte si, že mazlíček není jen hračka na pár měsíců. Je to závazek, se kterým budete muset počítat i v budoucnu, a je důležité počítat se vším. Váš partner nebo partnerka mohou být alergici. Pokud se rozhodnete stěhovat, musíte se zařídit i podle potřeb mazlíčka. V případě, že se narodí do rodiny miminko, je třeba počítati s tím, že si pejsek hned nemusí zvyknout a může být vůči němu agresivní. Je nicméně smutným faktem, že právě z těchto důvodů se mazlíčci stávají nechtěnými, nebo už na ně není tolik času. Proto si dobře projděte všechny možnosti a dobře se rozmyslete, aby v budoucnu nebyl domácí mazlíček nšťastný.

Reklama
Zdroj článku:
Wendy Šprincová
Reklama