Má sezení se zkříženýma nohama vliv na vznik křečových žil a na bolest v kolenou?

Má sezení se zkříženýma nohama vliv na vznik křečových žil a na bolest v kolenou?

Foto: STEKLO/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Běžně trávíme velkou část dne sezením. Kvůli pohodlí si také občas dáváme nohu přes nohu. Je toto chování rizikové a vede ke vzniku křečových žil?

Dlouhé sezení není dobré, to víme všichni

Ve sdělovacích prostředcích se objevuje hodně informací o důsledku příliš dlouhého sezení. Víme, že sedavý životní styl zvyšuje rizika vzniku řady zdravotních problémů, včetně dvou hlavních strašáků: srdečních chorob a rakoviny. Jaký vliv má ale sezení se zkříženýma nohama?

Křečové žíly

Možná jste slyšeli, že zkřížené nohy vedou ke vzniku křečových žil. To je mýtus. Ve skutečnosti jsou křečové žíly způsobeny malými chlopněmi v žilách na nohou. Když chlopně oslabují, krev proudí dolů a shromažďuje se v žilách. Žíly mají tendenci se rozšiřovat, aby pojaly další krev. 

Jak se žíly zvětšují, často se zkroutí, když se snaží vklouznout do svého normálního prostoru. Tehdy se z nich stanou křečové žíly. Sezení se zkříženýma nohama vám ale křečové žíly nezpůsobí. Spíše se jedná o vliv stárnutí organismu nebo o rodinnou anamnézu. Větší riziko vzniku těchto potíží je pak také při vyšším krevním tlaku a během těhotenství

Kosti a klouby

Důkazy o škodlivosti zkřížených nohou pro vznik křečových žil nemáme. Není to však vhodný posed pro naše kosti a klouby. Při zkřížení nohou vyvíjíme horním kolenem tlak na koleno dolní. Naše poloha se také mění a přitahuje pánev. V tomto nepřirozeném posedu v nevhodném úhlu může dojít k potížím v dolní části zad.

Bolest kolenou

Kromě mechanického poranění kolene jsou nejčastější příčiny jeho bolesti nevhodně zvolené polohy pro tuto část dolní končetiny. Pokud potíže nemáte, občasné zkřížení nohou by nemělo představovat problém. Pokud ale trpíte bolestmi kolen, tuto polohu v sedu byste měli vynechat. Vede k větší zátěži i k větší bolesti.

Kdykoliv je to možné, vystřídejte polohu sezení za pohyb. Telefonování nebo pauza na jídlo by měla být příhodnou možností, jak změnit pozici.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama