Letušky šílí: Je přípustné zout si boty během letu!? Doporučení a konečný verdikt

Letušky šílí: Je přípustné zout si boty během letu!? Doporučení a konečný verdikt

Foto: Feruzbek / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Letušky zažily během svých letů už cokoliv, ale odrovnají je vždy pasažéři procházející se po palubě bez bot. Je to povolené, nevhodné, či dokonce tabu?

Letušky zažily během svých letů už cokoliv, ale odrovnají je vždy pasažéři procházející se po palubě bez bot. Je to povolené, nevhodné, či dokonce tabu?

„Letecké společnosti často (nepřímo) povzbuzují cestující, aby se na dlouhých letech cítili pohodlněji: poskytují ponožky pro první, business a ekonomickou komfortní třídu,“ říká Jacqueline Whitmoreová, expertka na etiketu a zakladatelka The Protocol School of Palm Beach. „Z bezpečnostních a hygienických důvodů je nejlepší nechodit po letadle naboso."

Zdání čistoty klame

Podle webu Reader s Digest se toalety v letadle mohou zdát čisté, ale ve skutečnosti jsou nehygienické. Mezi lety se pouze rychle dezinfikují sprejem a utřou, je doplněn toaletní papír. Federální úřad pro letectví nereguluje úklid letadel ani neprovádí kontroly, takže čistota letadla je v rukou letecké společnosti. Vzhledem k tomu, že toalety jsou malé, snadno se zde šíří bakterie. 

Neradi to říkáme, ale ta tekutina na podlaze toalety s největší pravděpodobností není voda, takže byste opravdu měli mít boty. Zajisté se také nechcete dotýkat splachovacích rukojetí, záchodových sedátek a západky dveří, aniž byste si chránili ruku papírovou utěrkou.

Bez bot v letadle raději ne. Fotka od Milkovasa / Shutterstock

Záchod není jediným důvodem, proč byste si měli během letu nechávat boty. Když se cestujícímu v letadle udělá špatně, koberec se vyčistí pouze lokálně. O ty hrubé skvrny se postará úklidová četa, ale neuklidí celou oblast, kde by se mohly mikroorganismy rozšířit.

Reklama

Bezpečnost nad pohodlí

Zouvání bot během letu může také představovat potenciální bezpečnostní riziko. „Během vzletu a přistání nechte boty nazuté,“ říká Whitmoreová. „Boty v uličce mohou představovat bezpečnostní riziko v případě nouzové evakuace."

„Je lákavé zout se a odpočinout si za letu, ale nejrozumnější je nechat si boty na sobě. Neexistují žádná pravidla etikety, která by říkala, že si během letu nesmíte sundávat boty,“ říká Whitmoreová. „Moje rada je znát své vlastní tělo. Pokud víte, že máte nevábně vonící nohy, nevystavujte je ostatním cestujícím na palubě. Nebo použijte deodorační sprej na nohy i do bot. Budete mnohem voňavější a lidé kolem vás vám za to s největší pravděpodobností také poděkují.“

Zdroj: www.rd.com. Úvodní fotka od Milkovasa / Shutterstock

Reklama
Zdroj článku:
Reklama