Agent 007: Český nůž měl sprovodit ze světa Jamese Bonda

Agent 007: Český nůž měl sprovodit ze světa Jamese Bonda

Foto: RichartPhotos / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nůž „rybička“ je fenomén, je to evergreen mezi českými noži. Snad každý Čech, potažmo Slovák, v dětství minimálně jeden vlastnil. Tento nůž je něco, co k České republice patří, stejně jako české pivo. Na trh byla uvedena luxusní verze z pozlacené damaškové oceli.

Česká firma Mikov se sídlem v severočeských Mikulášovicích (okres Děčín v západní části Šluknovského výběžku) existuje již od roku 1794 a vyrábí nožířské zboží všeho druhu. Jejich výrobky jsou dost dobré pro agenta 007 i pro poklidnou českou rodinnou zálibu v houbaření. Jeden z jejich produktů se objevil ve filmu o Jamesi Bondovi Casino Royale z roku 2006, což ředitel firmy Ladislav Bezděk vtipně nazývá „Mikovovy čtyři vteřiny slávy“.

Čepel se blýskne v padouchově ruce

"Ve filmu se objevuje jeden z exkluzivních modelů našich vyhazovacích nožů ve scéně, kdy je James Bond zezadu napaden padouchem držícím nůž. Zatímco se o nůž perou, je zblízka záběr na čepel, kde je naše značka jasně vidět." Spíše než o dobře propočítaném product placementu Bezděk říká, že mluvíme o šťastné souhře okolností: "Nevíme přesně, jak se to stalo. Náš prodejce ve Spojených státech nám řekl, že to byl on, kdo prodal tento nůž filmařům. Ale mohlo se to stát i proto, že části filmu se natáčely v Karlových Varech. A přes ulici od hotelu, kde se střílelo na některých místech, je prodejna nožů, kde se prodávají naše produkty.“

Automatický vyhazovací nůž s profilem „dýky“ a rukojetí ze dřeva Palisander Santos - slavný nůž Predátor agenta 007  s čepelí z damaškové oceli. Fotka od Batest / Shutterstock

Čech nedal bez rybičky ani ránu

Ale pryč od padouchů a superhrdinů, asi každý, kdo v českých zemích žil za posledních 50 let, někdy vlastnil nebo alespoň viděl tzv. „rybičku“, kapesní zavírací nůž, jehož rukojeť má tvar ryby, doplněné šupinami, ploutvemi a ocasem. V zahraničí se dobře prodává i pro svoji jedinečnost: nůž má tvar zvířete. Exkluzivní model se stal vyhledávaným dárkem. Tento nůž je nabitý vzpomínkami pro každého Čecha. Materiál mu dodává další rozměr, a také proto je tak žádaný.

Reklama
Zdroj článku:
Radio Prague International
Reklama