Z českých luhů a hájů: Kvíz o české přírodě a geografii pro všeobecné znalce. Kdo uhádne aspoň 5 z 10, může na sebe být pyšný

Z českých luhů a hájů: Kvíz o české přírodě a geografii pro všeobecné znalce. Kdo uhádne aspoň 5 z 10, může na sebe být pyšný

Foto: DaLiu / Depositphotos

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Máme malebnou vlast. Naše Česká republika je protkaná jak historickými pamětihodnostmi, tak přírodními památkami. Představíme si některé zajímavosti z českých luhů a hájů.

Přírodní památka

Přírodní památka nebo národní přírodní památka znamená ohraničené území zřízené k ochraně jednotlivých přírodních objektů místní až státní hodnoty.

Boubínský prales

Jednou z přírodních specifických památek v Česku je nesporně Boubínský prales. Je to unikátní přírodní oblast, ve které se uchovávají zbytky přirozených lesních porostů. Spadá do kategorie národní přírodní rezervace. Na tomto území je možné vidět stromy se stářím 400 až 500 let.

Rybník Rožmberk v Třeboni

Tento rybník je nazýván „Jihočeským mořem“. Původně měl rozlohu asi 1060 hektarů. Ale kvůli chovu ryb se plocha rybníka zmenšila na 648 hektarů.

Barrandovské skály

Barrandovské skály jsou vzácným geologickým útvarem v Praze. Víte, že se již v roce 1884 stala prvním a nejstarším geologicky chráněným územím v Evropě? Jedná se o strmé skalnaté srázy, které vymodelovala erozí tamní řeka. Odkryly se geologické profily spodního siluru až spodního devonu a mnohá paleontologická naleziště.

Dubí hora

Na Dubí hoře můžete zhlédnout ukázku bochníkovitého rozpadu čediče a klenbovitého uspořádání sloupců.

Reklama

Jeskyně „Na Pomezí“

Jedná se o významné krasové jeskyně s rozmanitou krápníkovou výzdobou.

Jeskyně „Na Pomezí“
Jeskyně „Na Pomezí“ | Zdroj: Lubor Ferenc / Creative commons, CC-BY-SA

Klokočka

Území se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Mladá Boleslav, mezi Bělskými papírnami a osadou Velký Rečkov. Národní přírodní památkou je od roku 1956. Ochraňuje se zde slatinná louka a mokřadní olšina.

Pramen Labe

Naše nejširší řeka pramení v krásných horách v Krkonoších. Pramen vyvěrá na Labské louce, která leží v blízkosti státní hranice s Polskem.

Ověřte si své poznatky o přírodě a geografii v Česku v následujícím kvízu.

Doufáme, že jste si prověřili své znalosti a třeba se inspirujete výletem za přírodními českými krásami.

Reklama
Zdroje článku:
informuji.cz, DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. 1999. 999 turistických zajímavostí v České republiky
Reklama