Dnes ve 20:00 se zastaví čas: ČT2 odvysílá kultovní komedii, kterou všichni milujeme
Představte si, že vás na dovolené okradou, policie se vám vysměje do obličeje a vy se místo pláče rozhodnete pro sladkou pomstu. Pomstu, která se promění v jeden z nejvýdělečnějších filmových klenotů všech dob.
Pondělí. Den, kdy se svět zdá těžší a povinnosti nekonečné. Ale co kdyby existoval způsob, jak si večer zlepšit náladu zaručeně? Co kdyby stačilo zapnout televizi a nechat se unést do slunného přístavního městečka, kde chaos vládne pod maskou zákona a každá minuta přináší výbuch smíchu? Legendární komedie s rozpočtem, který by dnes nestačil ani na jeden reklamní spot, vydělala astronomické sumy a dobyla srdce milionů. Dokážete uhodnout, o jaký skvost jde?
Když pomsta změní svět: Četník ze Saint Tropez dobývá planetu
Všechno to začalo hlubokou frustrací a jedním ukradeným fotoaparátem. Když známý scenárista během dovolené v luxusním letovisku přišel o cenné vybavení, spěchal na místní policejní stanici. Místo pomoci se dočkal pouze neuvěřitelné lhostejnosti a lenosti tamního strážce zákona.
Rozzuřený autor tehdy policistovi slíbil, že o jeho neschopnosti napíše komedii, kterou uvidí celý svět. A svůj slib splnil do posledního písmene. Tímto legendárním snímkem je Četník ze Saint Tropez z roku 1964, kde v hlavní roli rtuťovitého strážmistra Ludovica Cruchota exceluje fenomenální Louis de Funès. Režie se ujal Jean Girault.
Příběh nás zavádí do prosluněného, hříchem a bezstarostností pulzujícího přístavního městečka. Právě sem přichází ambiciózní a nekompromisní strážce zákona z drsných hor, pevně odhodlaný vymýtit jakýkoli náznak morálního úpadku. Jeho hlavním terčem se stávají nudistické pláže, na které pořádá divoké a absurdní zátahy.
Mezitím se však jeho vlastní dcera Nicole zaplétá do nebezpečné hry místní smetánky. Jedna nevinná lež o fiktivním miliardáři a ukradený vzácný obraz z jachty spustí lavinu událostí, kde se hranice mezi zákonem a zločinem nebezpečně stírá. Po boku de Funèse excelovali Michel Galabru, Geneviève Grad, Jean Lefebvre, Christian Marin, Guy Grosso a Michel Modo.
Madlo strachu a píseň, která zlidověla
Málokdo ví, že role Cruchota nebyla původně napsána pro slavného neurotika. Prvním osloveným byl komik Darry Cowl, který však nabídku odmítl. Teprve poté role připadla muži, jehož tvář si dnes s touto postavou spojuje každý.
Další překvapení čeká na turisty, kteří dodnes obléhají budovu bývalé četnické stanice v Saint-Tropez. Všechny vnitřní scény se totiž natáčely ve filmových ateliérech Victorine v Nice. Skutečná stanice byla v té době stále plně obývána četníky, což natáčení uvnitř znemožňovalo.
Kultovní status si získal také červený Ford Mustang, který ve filmu hraje klíčovou roli. Tento vůz zůstal po natáčení ve Francii v původním stavu bez jakýchkoliv renovací. Na dveřích spolujezdce má dodnes namontované speciální madlo, kterého se herečka Geneviève Grad musela pevně držet během divokých akčních scén.
Sama představitelka dcery Nicole navíc prokázala obrovský pěvecký talent, když osobně nazpívala legendární ústřední píseň „Douliou-douliou Saint-Tropez“.
Z 53 milionů udělal 2,4 miliardy: Finanční zázrak století
Rozpočet filmu v roce 1964 činil pouhých 1,3 milionu francouzských franků, což odpovídalo zhruba 230 769 USD. V přepočtu na hodnotu amerického dolaru v roce 2026, po zohlednění inflace za dlouhých 62 let, by dnešní rozpočet činil zhruba 2,3 milionu USD, tedy asi 53 milionů korun.
Na poměry světové kinematografie šlo o extrémně nízkorozpočtový snímek. Přesto dokázal v kinech vygenerovat celosvětové tržby přesahující v tehdejších cenách 10,5 milionu USD, což dnes odpovídá astronomickým 105 milionům USD, přibližně 2,4 miliardy korun. Ve Francii snímek přilákal do kin 7,8 milionu diváků a stal se nejúspěšnějším filmem roku 1964.
Slova jednoho z věrných diváků mluví za vše: „Klenot a klasika, která nikdy neomrzí. Začátek bravurní četnické série, kde hlavní představitel předvádí naprosté mistrovství vtipu a komedie. Skoro každá jeho scéna je na čistých pět hvězdiček.“
Sám režisér Jean Girault kdysi otevřeně popsal svou tvůrčí filozofii: „Točím filmy pro veřejnost. Myslím, že lidé si ze všeho nejvíc přejí odpočinek a zábavu. A největší radost mi dělá, když vidím plné sály.“
Jeho slova se potvrdila beze zbytku – plné sály a televizní obrazovky jsou plné i po více než šesti dekádách. Nenechte si ujít tento jedinečný návrat do dob, kdy byl humor ještě upřímný a slunce nad Azurovým pobřežím hřálo o něco jasněji.
Snímek můžete sledovat v pondělí 10. srpna 2026 ve 20:00 na stanici ČT2. Pokud byste pondělní vysílání nestihli, stanice nabízí také následnou reprízu v úterý 11. srpna 2026 v 16:30 na ČT2. Připravte si bránice, legendární strážce zákona se vrací do akce! A vy, budete u toho?