Coronavirus může po uzdravení způsobit poškození plic, někteří lidé se s následky potýkají dodnes
Lidé, kteří se zotaví poté, co byli infikováni novým koronavirem, mohou být stále ponecháni se značně oslabenou plicní kapacitou, zjistili doktoři z Hongkongu.
když od prvních masivních vln pandemie koronaviru uplynulo několik let, téma jeho dlouhodobých dopadů na lidské zdraví je dnes aktuálnější než kdy dříve. Miliony lidí po celém světě se totiž i po úspěšném vyléčení z akutní fáze nemoci potýkají s takzvaným postcovidovým syndromem neboli long covidem. Ukazuje se, že virus u mnoha pacientů zanechal trvalé stopy, které jim i po letech komplikují běžný každodenní život.
Mezi nejčastější a nejzávažnější přetrvávající potíže patří právě výrazné poškození dýchací soustavy a chronická únava. Mnoho lidí, kteří původní infekci překonali, dnes hlásí, že se kvůli zničené kapacitě plic zadýchávají i při sebemenší námaze. To, co zpočátku vypadalo jako u řady nemocných jako běžné respirační onemocnění, se tak pro velkou skupinu populace stalo chronickým problémem.
Dnešní rozsáhlé klinické studie přitom pouze potvrzují to, před čím odborníci varovali už na samotném počátku pandemie. První varovné signály se objevily v době, kdy lékaři začali detailně zkoumat vůbec první propuštěné pacienty. Právě z této doby pocházejí i následující data, která poprvé ukázala, jak destruktivní vliv může mít nový typ koronaviru na plicní tkáň:
- Lidem, kteří se zotaví z COVID-19, mohou zůstat problémy s podstatně sníženými plicními funkcemi. Toto zjištění přinesl Hongkongský nemocniční úřad, který pozoroval první vlnu pacientů propuštěných poté, co byli infikováni novým koronavirem
- Lékaři udělali tento průzkum poté, co studovali skupinu 12 pacientů, kteří se z koronaviru zotavili
- Ve dvou nebo třech z nich zjistili pokles plicní kapacity o 20% až 30%
- I když je příliš brzy na stanovení dlouhodobých účinků nemoci, kontrola devíti pacientů ve skupině naznačovalo, že zotavení pacienti utrpěli poškození orgánů
- Z celkového počtu 128 000 infekcí došlo k uzdravení asi 70 000. Zemřelo více než 4700 lidí
Hongkongský nemocniční úřad zjistil tyto nálezy po prostudování první vlny pacientů, kteří byli propuštěni z nemocnice a plně se zotavili z COVID-19.
Z 12 lidí ve skupině dva až tři měli viditelné změny v jejich plicní kapacitě.
"Když jdou trochu rychleji, zadýchavají se" řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Owen Tsang Tak-jin, ředitel lékařského autoritního centra pro infekční choroby.
„Někteří pacienti mohou mít sníženou funkci plic asi o 20 - 30%“, řekl.
Tsang však dodal, že pacienti mohou provádět kardiovaskulární cvičení, jako například plavání, aby se jejich plicní kapacita v průběhu času zlepšila.
I když je příliš brzy na stanovení dlouhodobých účinků nemoci, prohlídka plic devíti pacientů „našla ve všech z nich podobné vzory, podobné matnému sklu, což naznačuje, že došlo k poškození těchto orgánů,“ uvedl Tsang.
Současné CT snímky pacientů s koronaviry ukazují „broušené sklo“, jev, ve kterém se tekutina hromadí v plicích a prezentuje se jako bílé skvrny.
V pátek ráno se podle údajů z Johns Hopkins University zotavilo z COVID-19 69 607 lidí ze 128 392 potvrzených případů. Na tuto nemoc zemřelo více než 4700 lidí.
„Z infikovaných lidí se většina zotaví,“ uvedl v pondělí generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Mezi nejčastěji hlášené příznaky patří horečka, suchý kašel a dušnost a zhruba 80% pacientů má podle WHO mírné onemocnění.