Coronavirus může po uzdravení způsobit poškození plic

Coronavirus může po uzdravení způsobit poškození plic

Foto: Autor / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Lidé, kteří se zotaví poté, co byli infikováni novým koronavirem, mohou být stále ponecháni se značně oslabenou plicní kapacitou, zjistili doktoři z Hongkongu.

  • Lidem, kteří se zotaví z COVID-19, mohou zůstat problémy s podstatně sníženými plicními funkcemi. Toto zjištění přinesl Hongkongský nemocniční úřad, který pozoroval první vlnu pacientů propuštěných poté, co byli infikováni novým koronavirem
  • Lékaři udělali tento průzkum poté, co studovali skupinu 12 pacientů, kteří se z koronaviru zotavili
  • Ve dvou nebo třech z nich zjistili pokles plicní kapacity o 20% až 30%
  • I když je příliš brzy na stanovení dlouhodobých účinků nemoci, kontrola devíti pacientů ve skupině naznačovalo, že zotavení pacienti utrpěli poškození orgánů
  • Z celkového počtu 128 000 infekcí došlo k uzdravení asi 70 000. Zemřelo více než 4700 lidí

Hongkongský nemocniční úřad zjistil tyto nálezy po prostudování první vlny pacientů, kteří byli propuštěni z nemocnice a plně se zotavili z COVID-19.

Z 12 lidí ve skupině dva až tři měli viditelné změny v jejich plicní kapacitě.

"Když jdou trochu rychleji, zadýchavají se" řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Owen Tsang Tak-jin, ředitel lékařského autoritního centra pro infekční choroby.

„Někteří pacienti mohou mít sníženou funkci plic asi o 20 - 30%“, řekl.

Tsang však dodal, že pacienti mohou provádět kardiovaskulární cvičení, jako například plavání, aby se jejich plicní kapacita v průběhu času zlepšila.

I když je příliš brzy na stanovení dlouhodobých účinků nemoci, prohlídka plic devíti pacientů „našla ve všech z nich podobné vzory, podobné matnému sklu, což naznačuje, že došlo k poškození těchto orgánů,“ uvedl Tsang.

Reklama

Současné CT snímky pacientů s koronaviry ukazují „broušené sklo“, jev, ve kterém se tekutina hromadí v plicích a prezentuje se jako bílé skvrny.

V pátek ráno se podle údajů z Johns Hopkins University zotavilo z COVID-19 69 607 lidí ze 128 392 potvrzených případů. Na tuto nemoc zemřelo více než 4700 lidí.

„Z infikovaných lidí se většina zotaví,“ uvedl v pondělí generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mezi nejčastěji hlášené příznaky patří horečka, suchý kašel a dušnost a zhruba 80% pacientů má podle WHO mírné onemocnění.

Reklama
Zdroj článku:
businessinsider.com
Reklama