Je pravda, co Čína a ostatní země tvrdí o koronaviru?

Je pravda, co Čína a ostatní země tvrdí o koronaviru?

Foto: canghai76 / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Čína zaznamenala nejnižší počet nových případů onemocnění na koronavirus v zemi po více než měsíci. Setkala se ale i s tlumenou reakcí na odpovědi od tamních úřadů.

Mezinárodní úsilí o omezení viru, který zabil více než 3 000 lidí v desítkách zemí, se spoléhá na přesné sdílení informací. Peking však patří mezi řadu režimů, které jsou obviňovány z toho, že podhodnocují rozšíření ohniska.

Říká Čína pravdu?

Peking čelil značné kritice za řešení krize, která vznikla v městě Wuhan, hlavním městě čínské provincie Chu-pej.

Larry Kudlow, ředitel americké národní ekonomické rady, minulý měsíc řekl reportérům Bílého domu, že byl „zklamán“ zjevnou neprůhledností Číny ohledně zacházení v blízkosti ohniska.

Východoasijský národ oznámil více než 80 000 případů a 2 945 úmrtí, přičemž stovky milionů občanů byly vystaveny různým formám blokování.

CNN tvrdí, že rychlé šíření viru vedlo k tomu, že přimělo čínskou vládu, aby začala „skrývat pravdu“, což má za následek „zmenšování důvěry veřejnosti“, zvláště „od smrti Li Wenlianga, lékaře, který byl potrestán za pokus varovat další lidi o šíření koronaviru.“

Reklama

New York Post uvádí, že čínským vědcům bylo nařízeno vládními úředníky, aby potlačili důkazy o viru a jeho smrtelných účincích již v prosinci. Údajné zakrývání „pokračovalo, když zástupci amerických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí navštívili Wuhan“ následující měsíc, kdy úředníci „úmyslně zadrželi informace o tom, že nemocniční pracovníci byli infikováni pacienty“.

Nedůvěra v Číně vedla k nárůstu potenciálně škodlivých dezinformačních a konspiračních teorií na sociálních médiích, z důvodu snahy oddělit fakt od fikce.

A co Írán?

Írán nahlásil více než 1 500 případů viru a 66 úmrtí. Podle statistického serveru Worldometer v reálném čase je po Číně, Jižní Koreji a Itálii čtvrtá nejhůře postižená země Blízkého východu na světě.

Vedoucí pohotovostního programu Světové zdravotnické organizace Mike Ryan však minulý týden uvedl, že propuknutí v Íránu může být závažnější, než se tvrdí.

Íránští úředníci včetně prezidenta Hasana Rúháního opakovaně „odmítli obavy vznesené mnoha Íránci ohledně nakládání s ohniskem a uvedli, že byla přijata všechna nezbytná opatření k překonání krize“, uvádí agentura Reuters.

Rychlý nárůst počtu úmrtí na koronavir v Íránu však naznačuje, že celkový počet případů v zemi je podle odborníků mnohem větší, než uvádějí úřady.

A Severní Korea?

Pchjongjang prostřednictvím státních médií trval na tom, že nikdo není nakažen koronavirem v Severní Koreji, a to navzdory blízkosti a velikosti hranice s Čínou.

Jihokorejský zpravodajský server Daily NK však uvádí, že zdroje na severu tvrdí, že tento virus tam mohl od ledna zabít více než 20 lidí.

"Zdroje uvádějí, že úřady vedou statistiku o lidech, kteří zemřeli s příznaky souvisejícími nebo kteří jsou v karanténě, ale že informace jsou udržovány v tajnosti".

Jak poznamenává BBC, Severní Korea je vnímána jako „vysoce zranitelná vůči infekčním chorobám a její zdravotní systém je k jejich řešení špatně vybaven“, což znamená, že propuknutí „by zničilo obyvatelstvo, které již trpí podvýživou a špatným zdravím“.

Rychlé rozšíření případů koronavirů v Jižní Koreji by však nemělo představovat hrozbu pro sousední království, protože vysoce militarizovaná hranice mezi těmito dvěma zeměmi je v zásadě neproniknutelná a obě skupiny obyvatelstva se nikdy navzájem nepotkávají.

Reklama
Zdroj článku:
theweek.co.uk
Reklama