4 zajímavosti o havranech. Jaká gesta používají a co mají společného s lidmi?

4 zajímavosti o havranech. Jaká gesta používají a co mají společného s lidmi?

Foto: godi photo/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Havrani jsou impozantní zvířata. Mnoho lidí z nich má pro jejich vzhled strach. Jedná se o velmi inteligentní tvory, kteří toho dokážou opravdu mnoho.

1.   Havrani jsou extrémně chytří

Pokud jde o inteligenci zvířat, tito ptáci se řadí k šimpanzům a delfínům. V jednom testu musel havran dosáhnout na visící kus jídla tak, že vytáhl kousek provázku, ukotvil ho svým drápem a opakoval tento postup, dokud nebylo jídlo na dosah. Mnoho havranů dostalo jídlo na první pokus, někteří do 30 sekund. Pokud havran ví, že jiný havran sleduje, jak skrývá své jídlo, bude předstírat, že jídlo umístí na jedno místo, zatímco ho skutečně skryje na jiném místě. 

2. Mohou napodobovat lidskou řeč

V zajetí se havrani mohou naučit mluvit lépe než někteří papoušci. Napodobují také další zvuky, jako jsou motory automobilů, splachování toalet a zpěv ptáků. O havranech je známo, že napodobují vlky nebo lišky, aby je přilákali k mršinám, která havrani nejsou schopni rozporcovat. Když je vlk najeden, havran se s chutí pustí do zbytků.

3. Havrani si rádi hrají

Havrani byli pozorováni na Aljašce a v Kanadě, když používali jako skluzavky zasněžené střechy. V Maine je viděli klouzat se ze zasněžených kopců. Často si hrají s jinými zvířaty, jako jsou vlci, vydry a psi. Havrani dokonce vyrábějí hračky pomocí klacků, šišek, golfových míčků nebo kamenů, aby si hráli spolu nebo sami.

4. Používají gesta "rukou"

Ukázalo se, že havrani podle vědců vydávají „velmi sofistikované nevokální signály“. Jinými slovy, gestikulují ke komunikaci. Studie v Rakousku zjistila, že havrani svými zobáky ukazují předmět jinému ptákovi, stejně jako my prsty. Také zvednou předmět, aby získali pozornost jiného ptáka. Je to poprvé, co vědci pozorovali přirozeně se vyskytující gesta u primátů u jiných zvířat.

Havrani jsou skutečně fascinující zvířata.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama