Vytvořte si středomořskou terasu: Fíkovníky, olivovníky, levandule i palmy u vás doma

Vytvořte si středomořskou terasu: Fíkovníky, olivovníky, levandule i palmy u vás doma

Foto: Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Sedíte pod fíkovníky a olivovníky v podstatě jen na dovolené? Nyní to bude jinak. Rostlinám z jižních krajin se daří dobře i v květináčích a přinesou atmosféru jihu i do vaší zahrady. Obstarejte si středomořské rostlina v květináčích k sobě domů! Středomořské rostliny lze rozdělit do tří skupin:

Sedíte pod fíkovníky a olivovníky v podstatě jen na dovolené? Nyní to bude jinak. Rostlinám z jižních krajin se daří dobře i v květináčích a přinesou atmosféru jihu i do vaší zahrady. Obstarejte si středomořské rostlina v květináčích k sobě domů! Středomořské rostliny lze rozdělit do tří skupin:

1) užitkové rostliny

2) kvetoucí rostliny

3) palmy

Jsou ale o něco citlivější než domácí rostliny, proto byste je měli na venkovní teploty zvykat pomalu. Až do poloviny květuje zapotřebí obezřetnosti, poté je nebezpečí mrazíků již zažehnáno.

Užitkové rostliny

Reklama

Středomořské užitkové rostliny se dělí na bylinky (např. tymián a rozmarýn) a ovocné stromy (např. fíkovník). Středomořské bylinky jsou nenáročné na údržbu, mají aromatickou vůni a lze je velmi dobře kombinovat s jinými rostlinami. Ovocné stromy jsou například olivovníky a citrusy, poskytují lahodné plody a kvetoucí rostliny přinášejí záplavu květů ze Středomoří k nám domů. Původ středomořských poskytuje informace o tom, co mají rády a co je při jejich péči třeba zohlednit.

Subtropické klima v jejich domovině se vyznačuje teplým létem a mírnou zimou. Mráz se tam vyskytuje jen zřídka. V subtropickém pásmu také většinou prší méně než u nás v mírném podnebním pásmu. Proto byste se měli důkladně seznámit s vlastnostmi a potřebami těchto rostlin.

Kvetoucí rostliny

Záplava květů ze Středomoří ve vaší zahradě. Samozřejmě nesmí chybět ani levandule! Fialová barva tvoří obzvlášť hezký, barevný doplňkový kontrast ke květináčům z přírodního kamene.

Nezapomínejte na pravidelné zalévání

Zejména stálezelené rostliny potřebují i v zimě dostatek vody a živin. Nezapomeňte proto zalévat své květiny v květináči i v zimě. Zalévejte je ale jen tolik, aby nevyschnul kořenový obal. Samozřejmě nepotřebují tolik vody jako v létě. Ale zcela bez vody se neobejdou. Dbejte na to, abyste zalévali pokud možno při mírném počasí a vlažnou vodou.

Palmy

Ztělesnění léta a jižního způsobu života – jednoduše patří ke správné středomořské atmosféře! Když se ale špičky palmových listů zbarví dohněda, musíte začít jednat.

Hnojení

Ale nepřehnojit – zejména v zimě. Možná jsou špičky listů hnědé, protože se do substrátu dostalo příliš mnoho hnojiva.

Zalévání

Nezalévejte shora přes listy. Dbejte na to, abyste palmu nezalévali příliš často

Zkontrolujte umístění

Příliš mnoho sluníčka není dobré, palmám se spíše líbí polostín. Jsou-li listy dlouhé a tenké, značí to nedostatek světla.      

Reklama
Zdroj článku:
Reklama