Už jste doma vyřešili zastínění oken, nebo vám tam stále paří slunce? Známe možnosti

Už jste doma vyřešili zastínění oken, nebo vám tam stále paří slunce? Známe možnosti

Foto: kunmom/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Chcete zcela zatemnit okna proti slunci, nebo mít jen praktický doplněk do bytu? Bydlíte na frekventovaném místě a potřebujete zakrýt okna? Pracujete na směny a potřebujete spát i přes den? Pomůžeme vám při výběru stínící techniky.

Základní typy zastínění oken:

1) Žaluzie

Klasické vodorovné lamely z hliníku nebo plastu jsou pružné a odolné, lze je nastavit do požadované polohy okamžitě. Pokud je nepotřebujeme stažené, vytáhneme je nahoru krámu okna. Nejsou již příliš „in“, hodí se spíš do komerčních prostor a používáním se cekem brzy poškodí. Zatemnění není příliš dokonalé.

2) Rolety

Jejich základem je válec s napnutou pružinou a textilie s libovolným potiskem. Kazetové rolety jsou elegantnější, nevidíme odkrytou konstrukci. Dobře přiléhající rolety můžou poskytnout úplné zatemnění, když přesně sedí ve vodicí liště a jsou neprůhledné.

3) Plisé

Krásné skládané žaluzie jsou módním hitem. Plisé je poskládaný pás látky napnutý v polodrážce okna. Od úplného zatemnění až k volnému výhledu poskytuje velkou flexibilitu. Musí být ale odborně a přesně namontované, aby se plynule pohybovaly.

4) Vertikální lamely a japonské posuvné stěny

Japonské posuvné stěny a lamelové stínění vyniknou na velkých prosklených plochách. Montují se do vodicích kolejnic na okenní překlad. Spodní konce lamel jsou zatíženy závažím. Slouží píše ke tlumení přicházejícího světla a slouží  jako interiérový doplněk.

Další výhody stínících prvků

  • ochrana před horkem a chladem

Pravidlo: teplo přicházející oknem dovnitř lze již těžko regulovat, ale systémy montované na venkovní straně okna omezí zvyšování teploty v místnosti.

  • snížení rizika vloupání

Pravidlo: když zloději nevidí, co je vevnitř, obvykle se tam nevloupou. Volte neprůhledné materiály, navíc pomohou i venkovní žaluzie, rolety i fólie na skle.

  • ochrana balkónů a teras

Na balkóny se používají rolety a žaluzie od stropu nad balkonem kolmo dolů. Výsuvné a kazetové markýzy zastíní nejen terasu, ale částečně i místnost za ní.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama