Pokud si nevyhradíme dostatek času sami pro sebe a na vlastní odpočinek, vyčerpáme se
V pondělí a během celého týdne zažíváme pracovní stres, v pátek pociťujeme únavu a o víkendu nás kvůli neúspěchům přepadají výčitky. To se u nás Čechů opakuje každý týden vinou tří věcí, které děláme špatně. Neodpočíváme, stěžujeme si a srovnáváme se s druhými.
Přetěžujeme se a nemáme čas na odpočinek
Znáte to, v pondělí zahajujeme všichni nový týden s čistým štítem, nasazujeme rovnou velké pracovní tempo a stresujeme se prakticky už od probuzení. Mnohdy vynecháváme snídani a spěcháme do kanceláře, protože máme pocit, že tak stihneme více a náš den bude produktivnější.
Opak je pravdou. Pokud si nevyhradíme dostatek času sami pro sebe a na vlastní odpočinek, vyčerpáme se, upadneme do deprese a budeme nesoustředění. Odpočinek hraje důležitou roli při udržování fyzického i duševního zdraví. Někteří jedinci s extrémně vysokými standardy se mohou cítit provinile, kdykoli trošku odpočívají. Neodpovídá to jejich vlastním náročným očekáváním.
Potřeba dát si pauzu může i vám připadat spíše jako slabost než nezbytnost, ale věřte, že odpočinek je důležitý pro fyzické zotavení, emocionální pohodu, snížení stresu, podporu imunitního systému i hormonální rovnováhu. Přestaňte na chvíli pracovat, proveďte třeba nějaké dechové cvičení nebo si pořiďte zápisník, do něhož si zaznamenáte myšlenky, které by jinak mohly narušit váš spánek během noci.
Stěžujeme si, místo abychom něco změnili
Stěžovat si je snazší než skutečně udělat něco, co by mohlo svět alespoň trošku změnit. Stěžování posiluje negativitu a drží nás zaseknuté v našich myslích i životech. Přesměrování pozornosti od toho, co vás frustruje, k tomu, co můžete ovlivnit, je ale silný protijed. Jak přesměrovat energii od stížností k užitečným činům?
Zastavte se na okamžik a zamyslete se. Co je v mé moci změnit? Sebereflexe snižuje stres a zvýší schopnost řešit problémy. Praktikujte vděčnost – zaměřte se na něco, za co jste vděční i v situaci, na niž si stěžujete. To vám pomůže posunout se k produktivnějšímu myšlení. Identifikujte své jedinečné silné stránky a dělejte malé, ale cílevědomé kroky. Prostě si rozdělte větší cíle na zvládnutelné akce. Obklopte se lidmi orientovanými na růst, protože energie je nakažlivá a bude vás inspirovat.
Porovnáváme se s ostatními
Každý z nás někdy spadl do pasti srovnávání se s ostatními. Může být cenným zdrojem motivace, ale i pochybností o sobě samých. V dnešní době srovnáváme naše životy s těmi okolo zejména prostřednictvím sociálních sítí. Lidé zveřejňují zdánlivě dokonalé fotky, na nichž září štěstím, a my máme potřebu se jim vyrovnat, ale srovnávání je zlodějem radosti.
To, co lidé prezentují vnějšímu světu, bývá obvykle upravená verze reality. Získáváte neúplný obraz a ještě máte tendenci zkreslovat obdržené informace. Je to škodlivé pro vaše sebevědomí, nepomůže vám to dosáhnout vašich cílů, srovnávání může z přátel snadno udělat nepřátele, navíc se vždycky najde někdo, kdo bude v něčem lepší než vy. Než abychom se tedy snažili vyrovnat druhým, buďme vděční za to, co máme.