Spánek si ničíte sami. Tuhle chybu dělá většina lidí po 22. hodině
Víte, co mají společného porouchaná myčka, vybitý telefon a vy po ránu? Všichni tři nejsou schopní fungovat bez pořádného „dobití“. A zatímco myčce dáte technika, telefonu kabel, sobě... no, sobě často jen slib: „Zítra si lehnu dřív.“
Dělá to každý. A vy taky!
Známe to všichni. Uložíte se, peřina jako obláček, hlava na polštáři, ticho. Nezní to jako ideální scénář pro regeneraci těla? A možná i duše. Jenže pak přijde TO. Nenápadné. Nevinné. Každodenní. Zlo v bavlněném pyžamu. Chyba, kterou dělá devět z deseti lidí. A ta desátá osoba o ní lže.
Možná si myslíte, že večer děláte všechno správně – žádný kofein, vyčištěné zuby, dokonce jste si i natáhli ponožky. Babička přece říkala, že základem je mít nohy v teple. Jenže přesto se převalujete ze strany na stranu. V hlavě to jede. Tělo je unavené, ale mysl jak na startovní čáře. A spánek nikde…
Přiznejte si to
No tak si to pojďme říct na rovinu. Děláte něco, co působí naprosto normálně, ale ve skutečnosti vám to rozbíjí spánek. Je to ta věc, u které si říkáte:
To přece nemůže vadit!.
Je tichá, blikající, příjemná, a často se vám ani nechce věřit, že by mohla být nebezpečná. Dokonce vás u ní uklidňuje myšlenka, že „přeci jen koukám na něco pozitivního“.
Ale právě TADY je zakopaný pes. A teď konečně – odhalení viníka Ano. Je to modré světlo z obrazovek. To neviditelné pohlazení, které na vás večer padá z mobilu, tabletu nebo notebooku jako digitální přikrývka… a přitom vám hází do spánkového systému pořádný klacek.
Modré světlo je problém s velkým P
Modré světlo mate váš mozek. Ten si totiž myslí, že je stále den. A tak místo toho, aby začal vylučovat melatonin – hormon, který vám jemně pošeptá, že je čas jít spát – vyšle signál: „Sviť dál! Pracuj! Je teprve ráno!“
A tak se roztáčí noční kolotoč: myšlenky běží, tělo bdí, oči čumí. A vy místo hlubokého spánku získáváte únavu v přímém přenosu.
Co s tím?
Nebojte, nebudeme vám kázat, abyste si vytrhli Wi-Fi z bytu a začali číst tištěné romány pod svíčkou. Ale pár jednoduchých triků vám může vrátit zpátky kvalitu spánku – a ráno obličej bez pytlů jak po večírku.
- Dejte technice večerku. Zkuste přestat používat obrazovky aspoň 60 minut před spaním. Opravdu. Je to malá věc, ale dělá divy.
- Zapněte si noční režim. Většina zařízení má „night shift“ nebo filtr modrého světla. Není to všelék, ale je to menší zlo.
- Nahraďte scrollování něčím analogovým. Knížka, deník, poslech klidné hudby nebo podcast bez videa. Váš mozek vám poděkuje.
- Vložte mobil do jiné místnosti. Nebo aspoň na druhý konec ložnice. Pokud vás láká jako dort na dietě, je čas ho odsunout.
Shrnutí pro ty, co rádi usínají rychle
Chcete spát jako miminko? Tak přestaňte večer koukat do věcí, co svítí. Vaše tělo ví, kdy má spát – jen ho nechte, ať to pozná i bez sponzorovaného svitu displeje. Protože zdravý spánek nezačíná bylinkovým čajem nebo teplými ponožkami. Začíná tím, že po 22. hodině řeknete mobilu „tak zase ráno, příteli“. A pak ho odložíte a už se po něm nenatáhnete.