Rakovina pod 30? Dřív výjimka, dnes statistika. Pořád myslíte, že jste v bezpečí?
Rakovina je závažné onemocnění, které v posledních desetiletích postihuje stále více lidí, včetně mladých věkových skupin. Přestože se medicína neustále vyvíjí, mladých lidí s rakovinou stále narůstá.
Náhodně vyšetření
Jedním z případů je Tanita Býmová, která kvůli dlouhodobým zdravotním potížím podstoupila řadu vyšetření. Až náhodná zmínka o uzlině na krku vedla k odhalení pokročilého nádoru štítné žlázy. Je zdravá a pomáhá dalším pacientům. Stejně tak Zuzana Ferková, které byl při jednom zubu diagnostikován vzácný sarkom v čelisti. I ona upozorňuje, že nejtěžší chvíle často přicházejí až po skončení léčby.
Výskyt rakoviny roste
Zvýšený výskyt nádorů u mladých může souviset i s lepší diagnostikou. Potěšující zprávou je, že v Česku se vyléčí asi 47 % pacientů s rakovinou. V evropském srovnání jsou na tom nejlépe Island a Švédsko, které dosahují až přes 60 %. Údajně každý třetí člověk za život onemocní rakovinou. Každý čtvrtý na ní zemře, přestože počet onkologických diagnóz roste, úmrtnost klesá. Za posledních 40 let se ve skupině do 45 let snížela na polovinu, na 500 úmrtí ročně. Do budoucna však odborníci varují! Je důležité, aby si lidé uvědomili, co konzumují a jak se dokážou zbavit stresu.
Česko
Počet mladých onkologických pacientů v Česku za posledních 15 let vzrostl o čtvrtinu. Nejčastěji se jedná o rakovinu tlustého střeva, konečníku, prsu a štítné žlázy u lidí do 45 let. Ještě v 80. letech bylo nově nemocných mezi 15 a 44 lety ročně kolem 3000 až 3500, dnes je to téměř 5000. Příčiny nárůstu počtu případů nejsou jednoznačné, mluví se o kombinaci faktorů, od nezdravého životního stylu, přes stres, špatnou stravu a sedavý způsob života až po vliv životního prostředí.
Milion Evropanů bez diagnózy
Pandemie covidu měla výrazný negativní dopad na onkologickou prevenci. V roce 2020 klesl počet diagnostikovaných pacientek s rakovinou prsu, což ale neznamená, že onemocnění ubylo. Pouze se nezachytilo včas. Kvůli obavám z nákazy a přetížených zdravotních pracovníků, ženy odkládaly vyšetření, mnohdy i přes to, že si samy doma nahmataly neznámou bulku.
Nedostatečná digitalice systému situaci ještě zhoršovala, ženy se kvůli papírové žadance někdy ani nedostaly na vyšetření. Přitom v tomt boji rozhoduje čas. Navíc odborníci apelují na to, aby se ženy v současné době nebály a došly si ke svému lékaři včas, někdy může být právě podchycení nádoru velmi dobré k tomu, aby proběhla úspěšná léčba.