Neil Armstrong chodil jako první po měsíci. Víme o něm ale mnohem víc

Neil Armstrong chodil jako první po měsíci. Víme o něm ale mnohem víc

Foto: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Publikováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

„Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo,“ pronesl Neil Armstrong v roce 1969, když jako první stanul na Měsíci. Je ale spousta dalších zajímavých informací, které o něm řada lidí netuší.

Zažil tragickou ztrátu

Neil Armstrong se narodil v roce 1930 v americkém státě Ohio. Jeho celé jméno znělo Neil Alden Armstrong. Pocházel z rodiny s německými, skotskými a irskými kořeny. Měl dva mladší sourozence. Byl pilným skautem a skautský odznak si s sebou později vzal i na Měsíc. V 50. letech se aktivně zúčastnil korejské války, celkem letěl v 78 různých misích.

V roce 1956 se Armstrong oženil s Janet Shearonovou, s níž měl tři děti. Bohužel pro pár se jejich dcera Karen potýkala s nádorem na mozku a zemřela v pouhých dvou letech na zápal plic. 

Se svou první ženou se Armstrong rozvedl v roce 1994 po 38 letech manželství. Později si vzal svou druhou manželku Carol Held Knightovou, s níž se seznámil v roce 1992 na golfovém turnaji. Neil Armstrong zemřel v srpnu 2012 necelé tři týdny po svých 82. narozeninách v důsledku zdravotních komplikací po operaci srdce. 

Naučil se létat ještě dříve, než uměl řídit auto

Výprava do vesmíru byla podle všeho Armstrongovi předurčena. V pouhých šesti letech ho jeho táta vzal na let ve Ford Trimotor letadle, jednom z nejpopulárnějších letadel na světě. V patnácti letech měl již mladičký Neil Armstrong za sebou tolik lekcí v létání, že mohl sám letadlo pilotovat… A to ještě dříve, než dostal řidičský průkaz! 

Málem se nestal členem NASA

Chybělo málo a dneska jsme v souvislosti s prvním mužem na Měsíci mohli mluvit o úplně jiném člověku. Když totiž Armstrong v roce 1962 podal přihlášku na pozici astronauta, jeho papíry dorazily týden po uzávěrce. Naštěstí zasáhl jeho bývalý spolupracovník Dick Day a Armstrongovu přihlášku přidal mezi ostatní dřív, než si toho kdokoliv jiný všiml.

Armstrongovi se podařilo v rámci NASA dosáhnout hned několika prvenství. Nejenže jako první muž vstoupil na Měsíc, ale také byl prvním civilistou, který se stal astronautem. Všichni předchozí adepti pocházeli z armády.

Reklama

Záznam z přistání na Měsíci se 16. července 1969 vysílal na bezpočtu stanic napříč celou zeměkoulí. Celkem ho naživo sledovalo rekordních 530 milionů lidí, což tehdy byla přibližně pětina celosvětové populace.

Po úspěšném návratu na planetu Zemi se Armstrong nemohl okamžitě vrátit k běžnému životu. Společně se zbylými astronauty strávil osmnáct dní v karanténě, než bylo jasné, že si s sebou z Měsíce nepřivezli žádný nebezpečný virus. 

Pilot Drydenu Neil Armstrong je zde viděn vedle lodi X-15. Zdroj: NASA / Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Učil na vysoké škole

Poté, co v roce 1971 odešel od NASA, Armstrong nechtěl aktivně vystupovat před veřejností, cenil si svého soukromí. Vyřešil to tak, že přijal práci učitele inženýrství na Univerzitě v Cincinnati a na fakultě setrval po dobu osmi let. 

V 80. letech Armstrong znovu přehodil kariérní výhybku a stal se mluvčím společnosti Chrysler. Rovněž se připojil k ředitelské řadě několika energetických, mediálních a leteckých a kosmonautických společností, jako byly například United Airlines.

V roce 1985 se Armstrong vydal na další velkolepou výpravu. Zúčastnil se expedice na Severní pól složené z největších žijících objevitelů. Mezi nimi nechyběl například legendární horolezec Edmund Hillary, který jako první vystoupil na Mount Everest. 

Jednou zažaloval Hallmark

Hallmark je známý především výrobou romantických filmů. Méně se ví, že Neil Armstrong společnost zažaloval poté, co v roce 1994 bez jeho svolení použila jeho jméno a podobu pro vánoční ozdobu. Ozdoba zobrazovala Armstronga a doprovázel ji zvukový čip, který říkal fráze jako „Orel přistál.“

Hallmark se nakonec v roce 1995 s Armstrongem finančně vyrovnal, byť se neví, kolik peněz mu proplatil – prý šlo o „podstatnou“ částku. Armstrong následně peníze věnoval Univerzitě Purdue, kde kdysi studoval. 

Jeho památka žije dál

Ačkoliv Neil Armstrong zemřel před deseti lety, jeho památka žije dál. Na jeho počest pojmenovali kráter na Měsíci jako Armstrong. Stejné jméno obdržel asteroid obíhající kolem Slunce. V Armstrongově domovském městě Wapakoneta najdete muzeum zasvěcené jeho kariéře.

Kdo by se chtěl o Armstrongovi dozvědět víc, v roce 2005 vyšla jeho autobiografie, na níž Armstrong spolupracoval s Jamesem Hansenem. V roce 2018 na motivy této knihy vznikl oscarový film První člověk s Ryanem Goslingem v roli Armstronga. 

Reklama
Reklama