Na co si dát pozor při nakupování na internetu

Na co si dát pozor při nakupování na internetu

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Každý rok Češi utratí miliardy korun nakupováním online a v současné době koronavirové jejich popularita stoupla ještě víc. A není divu. Nemusíte nikam chodit, ušetříte spoustu času, máte větší výběr a produkty bývají většinou levnější než v kamenných obchodech. Jenže i přes to je internet plný hrozeb a bezpečnostních rizik.

Ne všechny obchody musí být seriózní a na nezkušené uživatele navíc může útočit záplava lákavých nabídek, bezplatných služeb, anebo her o ceny, která z nás ve výsledku akorát vyždímají peníze. A proto jsme pro vás sepsali pár základních pravidel, kterými když se budete řídit, je menší šance, že se chytíte na lep.

Buďte opatrní, kde nakupujete

Podezřelé bývají zejména ty obzvlášť výrazně levné internetové obchody, které umožňují pouze platbu předem. Když někde nakupujete poprvé, vždy si objednávejte zboží na dobírku. Seriózní e-shop by měl vždy uvádět veškeré zákonné údaje, které jsou ověřitelné (obchodní jméno, IČO, DIČ, bankovní spojení, telefon, adresu fyzickou i elektronickou, odpovědné osoby, atd…) a recenze na internetových diskusích a nabídku komunikace se zákazníkem.

Pokud nečtete popisy o produktech, který kupujete, dopouštíte se zásadní chyby. Před přidáním věci do nákupního košíku, si vždy přečtěte základní informace, které by měly být vždy na internetovém webu přiloženy. Nenechte se zmást dokonale ve Photoshopu upravenými obrázky, které mohou narušit skutečný vzhled a kvalitu produktu.

 Zkontrolujte cenu dopravy

Náklady za dopravu se mohou lišit v závislosti na vaší poloze, ceně a velikosti produktu a datu, kdy chcete objednávku převzít. Podle zákona musí internetový maloobchod doručit objednávku v uvedené lhůtě. V případě, kdy časový rámec není uveden, měl by být produkt dodán do 30 dnů od potvrzení objednávky. Dejte si také pozor na příliš levné produkty, které mohou mít cenu dopravy o dost vyšší než cena věci. Pokud nezkontrolujete výslednou cenu vaší objednávky, mohli byste být pak nemile překvapeni, kolik jste to vlastně zaplatili. 

Reklama

Porovnejte ceny podobných produktů

Cílem každého nakupujícího je koupit ten nejlepší produkt za co nejlepší cenu. Někteří spotřebitelé zběsile utrácí za zboží s tak velkou slevou, až se to zdá podezřelé. Neznamená nakonec čím nižší cena, tím nižší kvalita? V dnešní době už existuje spoustu webů, které zadarmo porovnají jednotlivé položky za vás, takže nebudete muset trávit zbytečné hodiny prohledáváním internetu.

Přečtěte si recenze

Nejlepší způsob, jak najít nejlepší produkt, je projít si jeho recenze na nezávislých serverech od ostatních, co již stejný takový zakoupili. Z těchto informací si lze pak udělat představu o jeho kvalitě a funkčnosti. 

Znejte svá práva

Při přebírání zásilky zkontrolujte, jestli je obal neporušený. Pokud ano, tak zásilku v žádném případě nepřebírejte, sepište s dopravcem protokol o reklamaci produktu a informujte obchodníka. Pozor! U některých nemusí být možné vrácení zboží.

To zavání podvodem

A na konec, uvědomte si, že při online nákupech pracujete s velice citlivými informacemi a je třeba pro to mít dostatečně chráněné zařízení. Rozhodně se nedoporučuje nakupovat přes mobilní telefony, jelikož nemají dostatečné zabezpečení a mohou tak posloužit k neoprávněným přenosům vašich údajů třetím osobám. 

S počtem nákupů přes internet roste i počet podvodů. Může se vám například stát, že zaplatíte produkt předem, ale žádný balíček nepřijde. V lepším případě vám může přijít levnější napodobenina výrobku, který jste původně chtěli. Pokud se budete řídit základními pravidly, která jsou k bezpečnému nakupování na internetu nutností, vyhnete se spoustě problémů, které vám mohou opravdu zkomplikovat život.

Reklama
Zdroj článku:
Kristýna Konečná
Reklama