Takto vypadal můj strýc zezadu aneb Co je na sošce filmového Oskara zvláštního

Takto vypadal můj strýc zezadu aneb Co je na sošce filmového Oskara zvláštního

Foto: hussainking / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ceny Akademie, lidově Oscaři, jsou všeobecně považovány za nejprestižnější filmové ceny. Získání pozlacené sošky je jedním z nejvyšších ocenění, které si filmový tvůrce či herec může přát.

Pokud rádi každoročně sledujete, jak si šťastní vítězové odnášejí slavné ceny, ale vlastně o vytouženém oscarovém zlatě příliš nevíte, nabízíme vám 12 zajímavých faktů o ikonické sošce. Velkolepé předávání Oskarů se letos odehraje již 10. března v Los Angeles.

1. Váží jako novorozenec

Soška je vysoká téměř 35 centimetrů a váží necelé 4 kologramy.

2. Není všechno zlato, co se udílí

Sošky jsou pouze pozlacené. Pod 24karátovou zlatou slupkou je ve skutečnosti bronz, ne zlato.

3. Výroba jednoho Oscara trvá 10 dní

... a tři měsíce je třeba na výrobu všech padesáti. Od roku 1982 do roku 2016 se sošky vyráběly v chicagské továrně RS Owens & Company. Předtím se dělaly v Batavii ve státě Illinois. Nyní vznikají kousek od New Yorku, ve slévárně výtvarného umění Polich Tallix.

4. Za války radši ze sádry

Během druhé světové války byly sošky sádrové. Po tři roky byly ceny vyráběny z malované omítky, po skončení války ale vítězové dostali zlato-bronzové originály. 

Reklama

5. Původní předlohou byl bojovný rytíř

Všimli jste si někdy, že „Oscar“ svírá v rukou meč? Původní design sošky představoval rytíře na filmovém kotouči a představoval „bojovníka“ za filmový průmysl. Koncept, který navrhl umělecký ředitel MGM Cedric Gibbons, se v průběhu let zjednodušil a stal se „vždy připraveným“ zlatým mužem s mečem, kterého známe dnes.

6. Knihovnice dala „Oscaru“ jméno

O původně pojmenované „Ceně Akademie za zásluhy“ jde stará fáma, že knihovnice Akademie a nakonec i výkonná ředitelka Margaret Herricková vtipkovala, že zezadu soška vypadá jako její strýc Oscar. Název se změnil až roku 1939, ale již pět let předtím byl velmi populární, když reportér označil vítězství Katharine Hepburnové v kategorii nejlepší herečka za „oscarový“ úspěch.

7. Někdo je ukradl a vyhodil. Nebyly dost dobré?

V roce 2000 byly sošky při převozu ukradeny z dodávky. Později je našel v odpadcích prodavač haraburdí. Od té doby každý rok Akademie nechává vyrobit další sadu, která je pro každý případ bezpečně uzamčena v trezoru.

8. Vyrábí se „do foroty“

Aby bylo zaručeno utajení, nejsou na sošky předem vyryta jména vítěze. Pro každého kandidáta je vyryta plaketa s jeho jménem, a jakmile si převezme cenu, je na sošku připevněna. To znamená, že nikdo neví, kolik a kdo budou vítězové, dokud není otevřena osudová obálka.

9. Hodnota hodnotné ceny je pouze JEDEN dolar

Oscar má údajně hodnotu od 400 do 1,36 milionu dolarů. Steven Spielberg koupil Oscara nejlepší herečky Bette Davisové z roku 1938 za 578 000 dolarů. Ale kvůli rozhodnutí soudu z roku 2015, které nařizuje, že při jakémkoliv dalším prodeji sošky bude nejprve nabídnuta akademii za 1 dolar, má Oscar prakticky hodnotu jednoho dolaru. Náklady na výrobu sošky jsou 400 dolarů za kus.

10. Přes tři tisíce sošek našlo své bytné 

Od počátku oceňování v roce 1929 bylo uděleno celkem 3140 sošek Oscara. A to nejsou započteny sošky, které si nevezmou vítězové domů. Ty jsou uloženy na příští rok.

11. „Mini Oskárci“

Způsob, jak ocenit talentované výkony dětských herců, aniž by museli soutěžit s dospělými, byla zvláštní "Cena akademie pro mladistvé". Herečka Shirley Templeová získala „mini Oscara“ v roce 1935 za roli ve filmu Zářící oči. Nebyly rozdávány každý rok, protože ne vždy se našel kandidát, a akademie nakonec v roce 1962 zvláštní cenu přestala udílet.

12. „Polib si svého Oscara“

Dnes klasický obrázek - vítěz Oscarů líbající své ocenění - nebyl vždy obvyklý. Až Audrey Hepburnová zpopularizovala veřejné políbení Oscara, když ho v roce 1954 získala za roli ve filmu Prázdniny v Římě.

Reklama
Reklama