Ukážu ti cestu Rájem aneb Největší krytý deštný prales v největším skleníku na světě je v Anglii

Ukážu ti cestu Rájem aneb Největší krytý deštný prales v největším skleníku na světě je v Anglii

Foto: radstyle / Depositphotos

Publikováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na jednom místě na planetě můžete zažít v podstatě celý svět a ukázat ho svým dětem. Ojedinělý největší krytý deštný prales na světě The Eden Project najdete v Cornwallu na jihovýchodě Velké Británie. Globální zahradu navštivte kdykoliv během roku nebo si zde v letní sezóně poslechněte nezapomenutelné koncerty světových hudebníků.

Projekt poprvé vymyslel muž jménem Tim Smith, který se inspiroval knihou The Lost World (Ztracený svět): „První myšlenka na takový Eden byla směšně jednoduchá, inspirována právě knihou Arthura Conana Doyla. A představou, že někde na světě existuje ztracená civilizace, v níž se všechna odměna, která byla vypsána na Zemi, shromáždila jako lekce lidstvu, že s hojností je třeba zacházet s respektem. Proto jsme chtěli postavit první skleník na světě, který by mohl obsahovat obrovský deštný prales,“ říká sám spoluzakladatel projektu, zmiňovaný Tim Smith ve videu, které můžete shlédnout níže:

Projekt Eden (česky tedy ráj) je rozsáhlý ekologický komplex, v podstatě obří botanická zahrada, jejímž cílem je vypěstovat co nejvíce druhů rostlin - něco jako Noemova archa ve světě rostlin. Místo, kde se nachází několik obrovských bublin, které jsou rozděleny podle klimatických zón, bylo původně bagrovacím místem pro těžbu hlíny na porcelán. Jedná se o jeden z nejinovativnějších projektů tisíciletí, popisují webové stránky projektu.

Koncem 90. let se sešla malá skupina lidí, aby probrala jeden nápad - vytvořit místo, jaké ještě nikdo nikdy neviděl; místo, které by zkoumalo naši pozici v přírodě, místo, které by ukázalo, co lze udělat, když se spojí lidé, toužící něco změnit. Takto popsali prvopočátky ojedinělého projektu její zakladatelé:

„Koupili jsme vytěženou, strmou hliněnou jámu hlubokou 60 metrů, bez půdy, 15 metrů pod hladinou podzemní vody, a v podstatě jsme jí vdechli život. Přinesli jsme do ní obrovskou rozmanitost rostlin, které denně používáme, ale často je nevidíme. Zasadili jsme je do půdy z ,odpadních´ materiálů, zalévali deštěm, do obřích zimních zahrad a staveb, které čerpaly inspiraci z přírody. Za touto vizí stál odhodlaný tým - tvořený lidmi, kteří chtěli něco změnit, kteří chtěli, aby mohli říct: ,Jsem rád, že jsem to udělal,´ a ne: ,Kéž bych to udělal.´“

Spoluzakladatel Tim Smit:

Reklama

„Bylo směšné si představit, že je možné přesvědčit stovky lidí nacvičených říkat NE, aby řekli ANO.“

Příroda z nejrůznějších koutů světa jako na dlani

Eden nabízí největší krytý deštný prales na světě a další zelené deštné pralesy, středomořské biomy, severoamerické prérie, přírodu divokého Chile, venkovní zahrady a současná umělecká díla. Dokonce se zde pořádají populární letní hudební koncerty největších světových hvězd.

Je to ideální místo pro rodinný výlet s dětmi, kterým se zde představí za pomoci přírody v podstatě celý svět. Na děti čekají vesmírné biomy, rozmanité rostliny a famózní umělecká díla. Jistě je uhrane procházka deštným pralesem či lezení v minibeastech. Navíc si z prohlídky odnesou cenné rady ohledně toho, jak se starat o přírodu a planetu.

Vzdělávání je základem všeho, co děláme

Projekt Eden na více než 20 akrech nabízí bohaté možnosti vzdělávání pro všechny od předškolního věku až po vysokoškolské studium a další. Součástí poslání projektu je propojit lidi všech věkových kategorií se světem přírody, lépe pochopit jejich místo v něm a podílet se na utváření budoucnosti. Pořádají se zde řady vzdělávacích programů - od nezapomenutelných dnů pro školy a poutavých studijních kurzů pro studenty až po kreativní vůdčí zkušenosti pro profesionály.

„Pro ty, kteří hledají dávku inspirace z Edenu na doma, máme k dispozici celou řadu bezplatných zdrojů a nápadů, abyste se s námi mohli učit, ať jste kdekoli.“

Eden = do světa osvěta

Eden se stal živoucím, dýchajícím modelem pozitivní změny. Eden Project International nyní rozvíjí nové projekty po celé Velké Británii a na všech obydlených kontinentech světa. Příběh se stává globálním.

Kdy se tam vypravit

Otevírací doba areálu se orientuje podle roční doby. Do konce března se tam podíváte (a můžete zarezervovat vstupenky) zhruba od 10h do 16h, na další měsíce budou aktuální časy zveřejněny na webových stránkách zahrady Edenproject.com. Občas je některý z biomů uzavřen kvůli nezbytné údržbě nebo soukromým akcím.

Kolik stoji vstupné

Ceny vstupenek jsou sezónní. Momentálně zaplatíte za standardní vstup za dospělou osobu na místě 35-40 liber (cca 1050-1200 Kč), za studenta a mládež od 17 do 25 let 30-34,50 liber (900-1035 Kč), za dítě (5—16 let) 13-14 liber, dítě do 5 let má vstup zdarma. Rodinné vstupné lze dohodnout individuálně. Vstupenky zakoupené online bývají zhruba o dvě libry levnější.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama