Aktuálně: Obrovské stopy dinosaurů odhalilo sucho na dně texaské řeky

Aktuálně: Obrovské stopy dinosaurů odhalilo sucho na dně texaské řeky

Foto: Rattana / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Sucho v Texasu natolik vysušilo řeku protékající státem Dinosaur Valley State Park, že se na dně objevily stopy obřích plazů, kteří žili asi před 113 miliony let, uvedl v úterý zaměstnanec parku.

Sucho v Texasu natolik vysušilo řeku protékající státním parkem Dinosaur Valley State Park, že se na dně objevily stopy obřích plazů, kteří žili asi před 113 miliony let, uvedl v úterý reprezentant parku.

Řeka Paluxy, která protéká parkem, klesla na své minimum v důsledku intenzivního sucha, které sužuje státy na jihozápadě USA.

Oblíbená trasa obrů

Fotografie zveřejněné na Facebooku ukazují tříprsté stopy vedoucí vyschlým korytem řeky lemovaným stromy na jihu amerického státu. Je to „jedna z nejdelších dinosauřích drah na světě,“ uvádí se v popisku k obrázkům.

Stephanie Salinas Garciaová z Texas Parks and Wildlife Department uvedla, že počasí zviditelnilo trasu gigantických zvířat: „Kvůli nadměrnému suchu letos v létě řeka na většině míst úplně vyschla, což umožnilo odkrýt více stop zde v parku. Za normálních říčních podmínek jsou tyto novější dráhy pod vodou a jsou běžně vyplněny sedimentem, takže jsou pohřbené a nejsou tak viditelné," řekl Garciaová.

Většinu nedávno odhalených stop vytvořil Acrocanthosaurus, který v dospělosti vážil téměř sedm tun a byl vysoký 4,5 metru. Stopy v parku zanechal i další dinosaurus, Sauroposeidon. V dospělosti měřil 18 metrů a vážil 44 tun.

Reklama

Břehy starověkého oceánu

Státní park, který se nachází ve vnitrozemí jihozápadně od města Dallas, byl kdysi na okraji starověkého oceánu a dinosauři zde zanechávali stopy v bahně, uvádí web. Zatímco nehostinné sucho odhalilo stopy, podle předpovědi bude pršet, což znamená, že budou pravděpodobně znovu zaplaveny.

Zatímco je brzy opět pohřbí déšť a řeka, státní park Dinosaur Valley State Park bude i nadále chránit tyto 113 milionů let staré stopy nejen pro současné, ale i budoucí generace," řekla Garciaová.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama