„Bezbolestný Parker“: Zubař-cirkusák. Zuby svých obětí nosil na krku

„Bezbolestný Parker“: Zubař-cirkusák. Zuby svých obětí nosil na krku

Foto: 4 PM production/ Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Představte si tuto scénu: Procházíte se parkem, je slunečný den, lidé pořádají pikniky, psi běhají, živá kapela vyhrává. Najednou se vám naskytne děsivý pohled na zubaře, jak právě trhá pacientovi zub! Zatímco si nevěřícně protíráte oči, dentista oznamuje davu: „Pokud extrakce nebude bezbolestná, rád vám vrátím vaše peníze!“

Skutečně neskutečný zubař

První, co vám probleskne hlavou, je, že musíte zavolat policii. Ale ve skutečnosti byste nahlásili licencovaného zubaře. Jmenoval se Edgar Randolph Parker a později se stal známým po celých Spojených státech jako „Bezbolestný Parker“ (anglicky Painless Parker) popsal zubařský server Periomem.com na základě informací od Parodontal Associates of Memphis.

Ke konci 19. století se Parker, původně námořník, zapsal na New York College of Dentistry. Jakmile však škola přišla na jeho podomní trhání zubů, byl vyloučen. Později získal titul na škole nyní známé jako Temple University poté, co uprosil děkana, aby mu umožnil promovat – což děkan udělal. 

Ve twitterovém odkazu níže si můžete prohlédnout foto Edgara Parkera, který si legálně pozměnil křestní jméno na Painless, dále náhrdelník z vytrhaných zubů jeho pacientů, leták zvoucí na jeho pojízdnou ordinaci a show po celých USA a nakonec originální antiseptickou ústní vodu Bezbolestného Parka:

Neúnavný náborář

Vzhledem k tomu, že v těch letech bylo pro poskytovatele zdravotní péče nekonvenční získávat nové pacienty, viděl Parker během prvního měsíce a půl své nové praxe pouze jednoho pacienta. Ale protože byl neúnavný a vychytralý, přišel s plánem, jak si vybudovat početnou klientelu. 

Zubařina jako show

V roce 1913 za použití okázalého kočáru taženého koňmi, tetovacích umělců, liliputů a velkého hudebního souboru, proměnil „Bezbolestný Parker“ stomatologii v cirkusové představení. 

Show zahájil několika fakty o ústní hygieně a poté pozval na pódium „dobrovolníka“ z davu. Pomocí zubu, který si připravil do ruky, předstíral, že vytrhává zub z úst falešného dobrovolníka, jež měl potvrdit, že operace byla bezbolestná. Parker pak vysvětlil obecenstvu, které stálo ve frontě na trhání, že cena je půl dolaru, a pokud operace způsobí nějakou bolest, zaplatí pacientovi pět dolarů (které nikdy neměl). Poté, co se pacient usadil na zubařské křeslo, Parker dupnul, aby dal signál hudebníkům k zahájení hlasité produkce.

Reklama

Hydrokain i kokain

Protože v té době ještě nebylo objeveno lokální anestetikum Novokain, vytvořil Parker svůj vlastní znecitlivující roztok, který nazval „Hydrokain“. Vyráběl se ze zředěného kokainu, aplikoval se přímo na zubní kaz, a když to nestačilo k zastavení bolesti, podal svým pacientům whisky. 

Pokrokové kliniky Painless Parker

Není překvapením, že Parker nebyl mezi svými kolegy oblíbený. Zubařská asociace American Dental Association prohlásila, že je „hrozbou pro důstojnost povolání“. Navzdory svým kritikům však Parker otevřel 30 zubních klinik Painless Parker po celé Kalifornii a legálně si změnil jméno na Painless Parker, čímž se vyhnul budoucím soudním sporům ohledně klamavé reklamy. 

Parker, přestože byl prolhaný, udělal pro stomatologickou komunitu hodně. Věřil například v levnou zdravotní péči a neúčtoval si posouzení zdravotního stavu. Rozdával poukázky, umožňoval pacientům bez prostředků využívat úvěry a prostřednictvím svých reklam vzdělával veřejnost o důležitosti dentální hygieny. 

Zdroj: www.periomem.com, www.smithsonianmag.com. Úvodní fotka od Aris-Tect Group / Shutterstock: Ilustrační obrázek Model lidské hlavy a zubní protézy pro potřeby zubařské školy.

Reklama
Reklama