Bavorská Akropole: „Germánský chrám cti" hodinu od českých hranic

Bavorská Akropole: „Germánský chrám cti" hodinu od českých hranic

Foto: Alberto Masnovo / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

„Síň slávy Němců“, Walhalla, která stojí asi 10 km východně od bavorského Regesburgu (česky Řezna) nad Dunajem, byla vybudována na popud krále Ludvíka I. Bavorského. Co ho k tomu vedlo?

„Síň slávy Němců“, Walhalla, která stojí asi 10 km východně od bavorského Regensburgu (česky Řezna) nad Dunajem, byla vybudována na popud krále Ludvíka I. Bavorského. Co ho k tomu vedlo?

Walhalla byla slavnostně otevřena roku 1842. Architekt Leo von Klenze navrhl podobu „síně slávy“ v řeckém antickém stylu.

Obdiv k Vikingům-Germánům

Záhrobí Vikingů, Síň padlých, to byla bájná Valhalla (s jednoduchým V) v Ásgardu. To byl severský „ráj“, domov bohů Æsir. Sem přicházeli za doprovodu valkýr, služebnic, padlí bojovníci. Na začátku devatenáctého století, kdy se na krutost a dobyvačnost Vikingů už jaksi pozapomnělo, dostal král Ludvík I. Bavorský nápad na vybudování neoklasicistního památníku Walhalla v jejich stylu.

Ten měl být vzpomínkou i symbolem pohanské germánské kultury. A protože Ludvík neměl k činu nikdy daleko, nechal ho v letech 1830 až 1842 postavit nad Dunajem blízko Řezna. Podle plánu zaplnil novodobou Valhallu bustami významných postav evropských dějin, které počítal mezi Germány.

Obdiv k Řecku

Reklama

Walhalla, velkolepý palác pro největší Němce, připomíná athénský Parthenón, což bylo od Ludvíka cílené, mělo to přispět k národní hrdosti a postupnému sjednocování menších států do jednoho celku. Inspiroval se starověkým Řeckem a jeho velkou intelektuální minulostí – což mu také umožnilo začlenit svou vášeň pro vše helénské (řecké) do chrámu. S nápadem na „germánský chrám cti“ přišel král z rodu Wittelsbachů během cesty do Řecka.

Interiér památníku Walhalla v Bavorsku. Fotka od photo20ast / Shutterstock

Zajímavá destinace

Dnes se může německá Walhalla pochlubit 65 deskami se jmény a 130 bustami, které rekapitulují téměř dva tisíce let historie tohoto národa. Je jednou z nejvýznamnějších národních památek 19. století a nabízí návštěvníkům jedinečný výhled na Dunaj a okolí.

Pokud se rozhodnete pro výlet do Řezna, je to ideální destinace. Staré město Regensburg, které je od roku 2006 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí mnohem více kulturních zážitků.

Zdroje: www.maennersache.de, www.routeofemperorsandkings.com, https://magazin.travelportal.cz. Náhledová fotografe: Oszibusz / Shutterstock: Památník a muzeum Walhalla u Řezna v Bavorsku.

Reklama
Reklama