Bydlení na plovoucí kře: Kde si můžete koupit či pronajmout byt na ledovci?

Bydlení na plovoucí kře: Kde si můžete koupit či pronajmout byt na ledovci?

Foto: Kenneth Bagge Jorgensen / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Přímo nad vodami zálivu na místě bývalého kontejnerového přístaviště v dánském městě Århus se tyčí jako chladný bělomodrý ledovec s ostrými hranami a špicemi rezidenční projekt Iceberg.

Přímo nad vodami zálivu na místě bývalého kontejnerového přístaviště v dánském městě Århus se tyčí jako chladný bělomodrý ledovec s ostrými hranami a špicemi rezidenční projekt Iceberg.

Projekt dánských architektů ze studia CEBRA byl navržen se záměrem transformovat lokalitu v živou městskou čtvrť, která se stane domovem pro sedm tisíc lidí a nabídne práci 12 tisícům dalších, sdělil web TvArchitect.com. Vítejte v nové městské části nedaleko centra města s názvem Aarhus Ø (Aarhus East).

Různé typy bydlení na ledovci

V roce 2013 dokončený komplex sestávající ze čtyř křídel ve tvaru písmene L nabízí široké spektrum různých typů bytů od dvoupodlažních „městských domů“ a cenově dostupných menších bytů až po exkluzivní penthousy na vrcholech ledovce.

Více než dvě stovky bytů s různými balkony, rozmanitých tvarů a orientací spolu s kombinací vlastnického a nájemního bydlení daly vzniknout sociálně diverzifikované a životaschopné městské komunitě, takže se komplex z pouhého seskupení bytových bloků postupně proměnil v živou městskou čtvrť.

Přístav ve městě Aarhus, Dánsko, letecký pohled na průmyslové budovy a nejnovější část města na poloostrově s ikonickou budovou Isbjerget, obklopený mořem.
Fotka od Klara Zamourilova / Shutterstock

Výhled, světlo, kry

Veřejný prostor mezi čtyřmi křídly „ledovce“ se otevírá směrem k moři. Jeho nápadná, rozsekaná struktura, která dala projektu jméno, je výsledkem snahy architektů, aby projekt dokázal nabídnout výhled na záliv a maximum denního světla co nejvyššímu počtu bytů. Střechy se zvedají a klesají a vytvářejí průhledy mezi jednotlivými hmotami podobně jako plovoucí ledové kry, které lámou pohled. Z výhledu se tak mohou těšit i obyvatelé bytů v zadním křídle.

„Århus získal fantastickou přístavní promenádu s unikátními architektonickými budovami, které vzhledem i funkčností dokazují, že jsme městem velkých ambicí. Naše touha po této oblasti přesahuje pouhou fasádu bez života a účelu. Chceme živé město, kde se všem daří. Jak těm, kteří zde žijí, tak i těm, kteří pracují v tomto ´´´Městě blízko přístavu´. Projekty tohoto kalibru jsou velkým krokem k tomuto cíli,“ pronesl tehdejší starosta města Nicolai Wammen pro JDS.eu.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama