Nemusíte do Kalifornie, obří sekvoje můžete objímat u našich sousedů

Nemusíte do Kalifornie, obří sekvoje můžete objímat u našich sousedů

Foto: Sequoia / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Každoročně přiláká národní park Sequoia v kalifornské Sierra Nevadě tisíce turistů. Hlavní atrakcí jsou zde impozantní obří sekvoje. Ale kdo by čekal mamutí stromy v Evropě? Dokonce u našich západních sousedů?

Každoročně přiláká národní park Sequoia v kalifornské Sierra Nevadě tisíce turistů. Hlavní atrakcí jsou zde impozantní obří sekvoje. Ale kdo by čekal mamutí stromy v Evropě? Dokonce u našich západních sousedů?

V německém Severním Porýní-Vestfálsku blízko nizozemských hranic v lese u města Nettetal-Kaldenkirchen mohou návštěvníci žasnout nad první evropskou sekvojovou farmou. Najdeme zde 70leté sekvoje horské i pobřežní, které rostou až do výšky 40 metrů, informuje německý cestovatelský web Weltenkundler.

Jak přišli obři k Dolnímu Rýnu?

Příběh o tom, jak se obři dostali do Dolního Porýní, je něco pohádkového: Byli jednou manželé, říkejme jim Ernst a Illa Martinovi, kteří na konci druhé světové války hledali ochranu před nálety. Postavili si tedy malý hrázděný domek uprostřed lesa.

Válku přežili bez úhony, ale v roce 1947 les vyhořel a zbyla pustina. V této pustině Martinovi nejprve vysadili původní stromy a od roku 1950 pak přidali první horské sekvoje. Tehdy to byl odvážný podnik, protože jen málokdo věřil, že se exotické druhy v chladném Německu rozmnoží. Jejich domovinou je ostatně teplá Kalifornie.  

Mnoho mladých rostlin odsud bylo dodáno do soukromých i státních lesů. Úspěšné výsadby vedly k založení biologické stanice pod vědeckým vedením komplexní univerzity v Essenu. Celkem na ploše 35 635 metrů čtverečních přírodního arboreta.

Reklama

Pod obry s erudovaným průvodcem

Při prohlídkách farmy se návštěvníci dozvědí spoustu podrobností o mamutích stromech. Rozsáhlé znalosti zprostředkovává Michael Geller, který na farmě pracuje jako lesní „vykonavatel“ a také zde žije. A sice - v malém hrázděném domku, který si kdysi postavili manželé Martinovi.

Po kom se sekvoje jmenují

Sekvoje získaly jméno podle největší osobnosti z kmene Cherokee. Sequoyah (vrabec), také známý jako George Gist nebo George Guess, byl domorodý jazykový vzdělanec z kmene Čerokijů. V roce 1821 vydal čerokézský slabikář, čímž umožnil čtení a psaní v čerokézštině. Jeho otec byl údajně německý (?) obchodní cestující a matka indiánka. Kalifornské stromy byly pojmenovány Sequoia gigantea v roce 1847 rakouským biologem Stephanem Endlicherem. I když se předpokládalo, že to bylo na počest Sequoyah, tato hypotéza byla zpochybněna. (https://en.wikipedia.org/)

Reklama
Zdroje článku:
Reklama