Americké zoo očkují tygry, medvědy a gorily speciální vakcínou proti zvířecím koronavirům

Americké zoo očkují tygry, medvědy a gorily speciální vakcínou proti zvířecím koronavirům

Foto: HQuality/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Zoologické zahrady v americkém Oaklandu a Denveru budou mezi prvními, které začnou očkovat tygry, medvědy a další savce vnímavé na koronavirové infekce novou vakcínou proti covidu-19 od společnosti Zoetis určenou zvířatům.

Vakcína vyžaduje dvě dávky a byla poprvé podána gorilám v safari parku v zoo v jihokalifornském San Diegu v březnu poté, co byly potvrzeny případy onemocnění u skupiny velkých primátů.

Dar na experiment

Zoetis daroval více než 11 000 dávek téměř 70 zahradám a útočištím pro divokou zvěř po celé zemi v rámci experimentálního očkování schváleného americkým ministerstvem zemědělství.

„Jedná se o vakcínu, která byla vyvinuta pro zvířata společností Zoetis,“ řekl Scott Larsen, hlavní veterinář v zoo v Denveru. „Jeho použitím u zvířat není krácen počet vakcín, které by jinak byly distribuovány lidem.“

Zvířata pravděpodobně nepřenášejí covid-19 na člověka, ale preventivní opatření mohou pomoci udržet lidi a jejich mazlíčky v bezpečí, říká CDC.

Stav zvířat po očkování

V zoo v Oaklandu začalo očkování zvířat 30. června a zvířatům „se po podání vakcíny daří dobře“, uvedla mluvčí zoo Erin Harrisonová.

Ošetřovatelé sledovali zvířata po aplikaci dávky, aby se přesvědčili, že se „pacienti“ chovají normálně, řekla Harrisonová. Zoo obdržela dostatek experimentálních vakcín pro 50 zvířat, každé z nich musí dostat dvě dávky s odstupem tří týdnů, uvedla.

Reklama

Ochránit vzácné druhy

Přestože je výzkum vlivu covidu-19 na zvířata omezený, případy a úmrtí v populaci ohrožených zvířat - například ohnisko v rezervaci indického tygra, kde koronavirus zabil několik velkých koček - je vystavují vyššímu riziku, uvedl Larsen. Vakcína podle něj pomůže chránit vzácnější druhy savců.

„Jsme znepokojeni stavem populace zvířat a jejich dlouhodobým přežitím na planetě,“ řekl Larsen. „Existovaly obavy z nízkého počtu těchto zvířat v divočině, těch posledních na Zemi, a z toho, co se může stát, když se virus k těmto divokým druhům dostane. Jen se snažíme udělat maximum, co můžeme.“

Úmrtí zvířat

Zoetis zahájila testování vakcíny určené pro zvířata, když se v loňském roce z Hongkongu objevily první zprávy o uhynutí psa na covid-19, uvedla mluvčí Christina Loodová.

Mnoho z hlášených případů připadlo na savce včetně velkých koček, primátů, fretek a norků, často po nakažení od infikovaných ošetřovatelů, podle amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí.

Pandemická opatření v zoologických zahradách po celé zemi chrání zvířata, nejen návštěvníky, uvedl Larsen.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama