Hadr/hadra/handra? Ten aft/ta afta? To/ta zoo? To/ten datum? Češtinářka vysvětluje triky našeho rodného jazyka

Hadr/hadra/handra? Ten aft/ta afta? To/ta zoo? To/ten datum? Češtinářka vysvětluje triky našeho rodného jazyka

Foto: Jacob Lund/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Mgr. Markéta Gregorová, Ph.D. je korektorkou a překladatelkou z angličtiny do češtiny na volné noze. Na svém twitterovém účtu nás pravidelně a vtipně zásobuje tipy do života ze světa záludné češtiny, se kterými se setkáváme v každodenním psaném i mluveném projevu. Dneska se s ní podíváme na správné použití gramatického rodu… ten, ta, nebo to.

Ten/ta balanc?

‍Znáte rod a vzor slova balanc? Říkáte-li mužský, máte pravdu. Skloňujeme ten balanc bez balance (vzor stroj) či bez balancu (vzor hrad). Říkáte-li ženský, máte pravdu též! Varianty jsou ta balanc bez balance (vzor píseň) a ta balance bez balance (vzor růže). ...Markéta dodává, že „Česky bychom řekli rovnováha.“

Ta/ten koala?

Víte, jakého rodu je slovo koala? Často se objevuje ženský (zřejmě analogie s pandou), ale spisovně je pouze rod mužský.

Dočítáme se, že v australských požárech hynou koaly. Není tomu docela tak – alespoň ne z jazykového hlediska. Koala je totiž stejného rodu jako medvídek, čili mužského, hynou tedy koalové. Pro pořádek: ženský rod lze tolerovat v neodborných textech.

Ta/to zoo?

Zoo je oboupohlavní! Ženský rod i střední rod.

Doplnění k psaní zoo/ZOO/Zoo:

Zoo je zkrácené označení zoologické zahrady, ale není to zkratka (to by muselo být ZZ). Zoo je slovo jako každé jiné, proto jej tak i píšeme: velké písmeno jen na začátku věty, jinak vše malé. Takže: Už se těším do zoo (ne do „Zoo“ či „ZOO“).

Ta/ten nerez?

Máte doma výhodně zakoupené nerez hrnce? Ale hlavně: jak byste skloňovali podstatné jméno NEREZ? Pokud podobně jako REZ, byla by to chyba. REZ je rodu ženského, to víme, ale NEREZ je rodu mužského podle vzoru hrad. Takže: "Hrnce z nerezu (ne *nerezi) odolají rzi."

Reklama

Ta okurka/ten okurek?

Zavařujete okurky? Tak vězte, že okurka je správně rodu ženského (byť u nás na Moravě je okurek vždycky mužský) a že slovo okurka pochází z řeckého ekvivalentu ángouron, odvozeného z ágouros (nezralý), protože okurky se běžně konzumují nedozrálé.

Ta hranolka/ten hranolek?

À propos hranolky a naše dnešní žhavá diskuse o jejich genderu, pardon, gramatickém rodu – zde je jednohubka vypůjčená z instagramových stories Jazykovědmy.

Dáváte si něco s hranolkami, nebo s hranolky? Pokud chcete stolovat spisovně, dejte si to s hranolky! Náležitá totiž není hranolka rodu ženského, nýbrž hranolek rodu mužského. Máme ten hranol (ne *ta hranol), proto máme i zdrobnělinu ten hranolek. Logické, ne?

Ten hadr/ta hadra/handra?

Když už teď všichni chodíme s kusem hadru přes obličej, domluvme se, že hadr je hezky česky rodu mužského, čili ten hadr. Ta hadra rodu ženského je pouze nářečně a handra je slovensky.

Ten/to datum?

Data pěkně podle pravidel: Datum je rodu středního. Mužský lze tolerovat jen pro rozlišení dat kalendářních a počítačových.

To/ta káně?

Káně je ženského či středního rodu, zachraňovali tedy káni či káně.

Ten aft/ta afta?

Dělají se vám afty? Tak až si koupíte mast, na které bude stát „proti aftám“, nedivte se – mají to napsané správně. I když v praxi se často objevuje aft v mužském rodě, podle jazykových i lékařských slovníků je afta rodu ženského.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama