Správné výživové hodnoty při těhotenství

Správné výživové hodnoty při těhotenství

Foto: LightField Studios / Shutterstock

Aktualizováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Vaše tělo prochází četnými fyzickými a hormonálními změnami během těhotenství. Způsob, jakým vyživujete své tělo během této doby, ovlivní vaše zdraví a vaše dítě. Musíte jíst zdravou, vyváženou stravu, která vám zajistí, že zůstanete zdraví po celou dobu těhotenství

Jídlo, které jíte, je hlavním zdrojem výživy vašeho dítěte, proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na živiny. Správná výživa může podpořit růst a vývoj vašeho dítěte.

Dodržováním některých poměrně snadných pokynů pro výživu můžete být na cestě do zdravého těhotenství.

Zvýšené živiny

Vaše tělo má během těhotenství zvýšené nutriční potřeby. Ačkoli staré pořekadlo „jíst za dva“ není zcela správné, potřebujete více mikroživin a makroživin, abyste podpořili vás i vaše dítě.

Mikronutrienty jsou dietní složky, jako jsou vitamíny a minerály, které jsou vyžadovány pouze v malých množstvích. Makronutrienty jsou živiny, které poskytují kalorie nebo energii. Mezi ně patří sacharidy, proteiny a tuky.

Každá skupina potravin má co nabídnout vašemu tělu. Například:

Reklama

Zrna jsou dobrým zdrojem energie.

Ovoce a zelenina jsou baleny s antioxidanty, vlákny a ve vodě rozpustnými vitaminy rozpustnými v tucích.

Maso, ořechy a luštěniny poskytují vašemu tělu proteiny, foláty a železo.

Mléčné výrobky jsou velkým zdrojem vápníku a vitamínu D.

Co a kolik jíst

Vaše tělo nemůže správně fungovat, pokud mu chybí živiny z těchto skupin potravin. Pamatujte, že vaším cílem je jíst širokou škálu potravin během těhotenství. Vždy, když je to možné, vyberte přírodní, nízkotučné potraviny před nezdravými potravinami. Například chipsy a soda neobsahují žádnou nutriční hodnotu. Vy a vaše dítě budete těžit z čerstvého ovoce, zeleniny a netučných bílkovin, jako je kuře, ryby, fazole nebo čočka.

Neznamená to nutně, že se během těhotenství musíte vyhnout všem svým oblíbeným jídlům. Musíte je však vyvážit výživnými potravinami, abyste neztratili žádné důležité vitamíny ani minerály.

Zahrnutí následujících živin do vaší denní stravy pomůže zajistit, že budete uspokojovat nutriční potřeby svého těla během těhotenství.

Protein

Protein je kritický pro zajištění správného růstu fetální tkáně, včetně mozku. Pomáhá také při růstu prsou a dělohy během těhotenství. To dokonce hraje roli ve vašem zvyšování krevního zásobení, což umožňuje více krve, která má být zaslána vašemu dítěti.

Měli byste jíst tři porce bílkovin denně. Mezi dobré zdroje patří:

netučné hovězí a vepřové maso

fazole

kuře

losos

ořechy

burákové máslo

tvaroh

Vápník

Vápník pomáhá budovat kosti dítěte a reguluje používání tekutin v těle.

Těhotné ženy potřebují alespoň tři porce vápníku denně. U těhotných dospívajících je doporučeno pět porcí. Mezi dobré zdroje vápníku patří:

mléko

jogurt

sýr

zelí

tofu

vejce

pudink

Folát

Folát, také známý jako kyselina listová, hraje důležitou roli při snižování rizika defektů nervových trubic. Jedná se o závažné vrozené vady, které ovlivňují mozek dítěte a míchu.

Pokud jste těhotná, potřebujete 600 až 800 mikrogramů folátu. Z těchto potravin můžete získat folát:

játra

ořechy

sušené fazole a čočka

vejce

ořechy a arašídové máslo

tmavě zelená listová zelenina

Železo pracuje se sodíkem, draslíkem a vodou pro zvýšení průtoku krve. To pomáhá zajistit dostatek kyslíku pro vás i vaše dítě.

Další úvahy

Kromě dobrého stravování je důležité pít nejméně osm sklenic vody denně a užívat prenatální vitamíny. Je obtížné získat dostatečné množství určitých živin, včetně folátu a železa, pouze z potravin. Poraďte se se svým lékařem o tom, které prenatální vitamíny byste měli brát, abyste zajistily, že vy a vaše dítě zůstane zdravé.

Potravinové averze

Během těhotenství mnoho žen zažívá averze k určitým potravinám. Není jasné, proč si ženy během těhotenství vyvíjejí k jídlu chuť nebo averzi. Nicméně, výzkumníci věří, že za to mohou hormony.

Potravinové odchylky mohou být problematické pouze tehdy, pokud se jedná o potraviny, které jsou důležité pro růst a vývoj dítěte. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte nežádoucí účinky na potraviny, které byste měli jíst během těhotenství. Váš lékař může navrhnout jiné potraviny nebo doplňky stravy, které by kompenzovaly nedostatek určitých živin ve vaší stravě.

Zdravý přírůstek hmotnosti během těhotenství

Mnoho žen je znepokojeno přibýváním na váze během těhotenství. Obávají se, že získají příliš velkou váhu a nikdy se nevrátí do své před těhotenské velikosti. Některé přírůstky hmotnosti jsou však během těhotenství normální a neměly by být důvodem ke znepokojení. Přídavná hmotnost poskytuje výživu pro dítě. Některé z nich jsou také uloženy pro kojení po narození dítěte.

Ženy získávají v těhotenství průměrně 11 až 15 kilogramů. S lékařem můžete mluvit o vhodném množství tělesné hmotnosti, které během těhotenství získat.

O číslo na stupnici se příliš nestarejte. Namísto zaměření na vaši váhu, byste se měli zaměřit na různé výživné potraviny. Zdravé stravování je neuvěřitelně důležité a dieta, jak zhubnout nebo zabránit přibývání na váze, je škodlivá pro vás a vaše dítě.

Zdravé cvičení

Kromě stravou zaměřenou na výživu vám cvičení během těhotenství může pomoci zvládnout přibývající kila. Plavání a procházky jsou dobrou volbou. Měli byste se však vyvarovat extrémních sportů nebo kontaktních sportů, jako je horolezectví a basketbal.

Pokud jste před těhotenstvím necvičily, začněte pomalu a nepřehánějte to. Je také důležité pít dostatek vody, abyste neměly problém s dehydratací.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama