Rýmovník - pomocník ve zdraví i okrasa v domácnosti

Rýmovník - pomocník ve zdraví i okrasa v domácnosti

Foto: Myrsidea / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pomáhá pří rýmě, osvěžuje vzduch, odpuzuje komáry a vypadá krásně například na parapetu okna. Řeč je rýmovníku - aromatické rostlině, která pochází z východní Afriky a její využití není užitečné jen pro lidské zdraví.

Jak pěstovat rýmovník a na co si dát pozor

Rýmovník je poměrně nenáročná rostlina na pěstování, ale samozřejmě má své jisté potřeby, aby v květináči vydržel co nejdéle a v případě potřeby posloužil.

Rýmovník potřebuje dostatek světla, ale zároveň je pro něj nebezpečně být na ostrém slunci, takže je nejlepší ho mít někde, kde bude mít světlo, a zároveň se vyvaroval přímému slunci. Zalévat by se měl mírně, důležité je jej nepřelít, a obzvláště v zimě je potřeba zalívat opravdu málo. Může mu také ublížit průvan, studený vzduch nebo pobyt na parapetu při otevřeném okně. Ideální je jej na jaře přehnojit a přesadit.

Druhy rýmovníku

Rýmovník má několik svých druhů, a každý se odlišuje pro svoje užití. Nejoblíbenější je asi rýmovník citronový neboli také kubánské oregano. Dělá se z něj skvělý čaj proti nachlazení, který možná pomůže více, než klasické kapky na nachlazení z lékárny. Stačí zalít horkou vodou 3 lístky z rýmovníku, necháme vylouhovat, přecedíme, můžeme přidat trochu citronu, a čaj je připraven. Dalším druhem je rýmovník purpurový, který má stejné účinky jako citronový, ale liší se tím, že více účinkuje při inhalování na rýmu.

Další důvody, proč pěstovat rýmovník

Tato rostlina má nejen blahodárné účinky na zdraví, především na dýchací cesty, ale je také krásnou pokojovou rostlinou, která má účinky i na okolí. Provoní místnost svou vůní, pročistí vzduch, a navíc odpuzuje hmyz, hlavně komáry, mouchy a mšice, kteří se nám do bytu nebo domu mohou dostat. Takže už netřeba plácaček a zbytečných sprejů proti hmyzu, rýmovník to vyřeší.

Reklama
Zdroj článku:
Wendy Šprincová
Reklama