Žena nikdy nemarodila, celý život dřela, a když ji přišel vyměřený důchod, zůstaly jí oči pro pláč
Máme tu dokonce případy, že přes 10 000 důchodů ročně je zamítnuto. Předloni a loni. Takoví lidé mají pak jen velmi málo možností. Ať jsou příčiny jakékoliv, v danou chvíli jim jen těžko někdo může řadu měsíců pomoci.
Často jde navíc o zranitelné skupiny seniorů, jako jsou bývalé samoživitelky nebo vdovy. Čelí pak celé řadě otázek.
Udržím si bydlení?
Důležité je, aby v prvních chvílích po takovém šoku bylo zaplacené bydlení. Vlastníci nemovitostí to mají o něco jednodušší. Senioři v nájmu mohou zažít šok v podobě tak nízkého důchodu, že sotva zaplatí nájem. A nic dalšího již nezbyde. Žena z modelového případu by mohla začít uvažovat o stěhování do levnějšího bytu. Nebo pro tento účel sáhnout do úspor, jsou-li nějaké.
Budu mít z čeho jíst?
Ceny potravin letí raketově nahoru. Senioři mohou využít akcí a slev, ale často to nestačí. V nejhorších případech jsou právě oni často i návštěvníky potravinových bank. Ve chvíli, kdy důchod padne na nájem, není jiná možnost.

Musím být na obtíž dětem?
Nejobtížnější je pak uvažování, co se svou životní situací dál. Nakolik se opřít o své děti, které často ale mají své nemalé závazky a rodiny. Možná vám nabídnou pomoc, nebo je můžete o pomoc požádat. Počítejte však s tím, že je to jejich rodina v první řadě, kterou musí zajistit. Až pak jsou na řadě rodiče. Tak to ostatně vnímá i soud, pokud byste chtěli vyhrotit vztahy a o výživné požádat soudně. Děti mají totiž ke svým rodičům výživovací povinnost. Je však poměrně přísně definována a soud posuzuje majetkovou i morální správnost. Psychika upadá v tomto případě velmi rychle.
Jsem tedy odepsaná?
Nejhůř psychicky působí fakt, že po ukončení pracovní kariéry důchodci s nízkým důchodem vnímají svou obtížnost. Odepsanost. Jejich jedinými možnostmi, jak si k důchodu přilepšit jsou v podstatě dvě:
- zažádat o superdávku
- najít si brigádu
První možnost je psychicky velmi náročná a ponižující, druhá možnost není úplně jednoduchá. Byť máte množství zkušeností, tak přivýdělek nečeká za každým rohem. Věkové omezení se může snadno stát důvodem odmítnutí, což nepůsobí na psychiku dobře.
Znovu si překontrolujte rozhodnutí na ČSSZ
Pokud k takové situaci dojde, doporučuje se znvou si překontrolovat vstupy, se kterými ČSSZ pracovala. Může tu být nějaká chyba, mezera, která půjde zaplnit nebo vyřešit. A důchod se zvýší.
Nejčastěji se to děje z několika důvodů:
- Nízké odvody u OSVČ, kteří měli nízké příjmy
- Nízký plat na začátku kariéry
- Chybějící odpracované roky
Ženě z našeho příkladu lze tedy doporuči kromě tohoto kroku také zažádat o superdávku a pro přechodné období snad i o pomoc z rodiny.