V této zemi důchodci nesmí za volant. Padne vám tento věk a máte utrum

V této zemi důchodci nesmí za volant. Padne vám tento věk a máte utrum

Foto: Dusan Petkovic / Shutterstock

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Často se po něčem podobném volá i u nás. Řidiči v pokročilém věku by neměli za volant. U nás máme zatím docela dobrý systém lékařských prohlídek, které způsobilost hodnotí, ale jinde s tím byli rychle hotovi.

Obsah článku
  1. Osmdesáté narozeniny a auto je tabu!
  2. Itálie chtěla podobný zákon
  3. U nás chodíme na prohlídky v sedmdesáti

Vyšší věk ovlivňuje schopnost řídit. Některé léky ovlivňují pozornost, což je při řízení motorových vozidel neméně důležité. Jedním z nejnebezpečnějších léků jsou léky na spaní, jejichž účinek trvá i ráno po probuzení.

Také to je jeden z důvodů, proč se Českem často šíří tyto názory. Jezdí pomalu a nebezpečně. Od jakého věku je již nebezpečné sedat za volant? Ne všichni mají správný odhad na své schopnosti. Mnozí senioři, zejména na venkově, ale musí zůstat mobilní do vysokého věku, protože u nich nefunguje dopravní obslužnost.

Jedna země zařadila důchodce od určitého věku na černou listinu a za volant již nesmí.

Osmdesáté narozeniny a auto je tabu!

Peru je první zemí, kde nová vyhláška zakazuje řídit vozidla řidičům starším osmdesáti let. Do sedmdesátky jezdí tamní senioři bez omezení. Od sedmdesátého pátého roku musí každé dva roky k lékaři na prohlídku. Po dalších kulatinách už nelze řidičský průkaz dále obnovit, i v případě, že jsou v dobrém zdravotním stavu.

Klíče od auta
Klíče od auta | Zdroj: Oleggg / Shutterstock

Itálie chtěla podobný zákon

Podobný zákon zvažovali také v Itálii. Byla by to tak druhá země na světě, která podobnou úpravu má. Itálie nakonec od tohoto omezení upustila. 

Důvody možná byl pádné. Itálie má jeden z nejvyšších počtů úmrtí na silnicích v Evropě a v roce 2008 to vedlo vládu k zavedení přístupu „nulové tolerance“ vůči řidičům pod vlivem alkoholu nebo drog. Jelikož senioři nehráli takovou roli, zákon nakonec upadl v zapomnění.

Jedinou zemí je tedy stále zatím Peru.

U nás chodíme na prohlídky v sedmdesáti

Česká republika má posunuté zdravotní prohlídky až na sedmdesátý rok života. Hranice pětašedesátky, při které byly povinné prohlídky dříve, byla posunuta, protože se Češi v dobrém zdraví dožívají vyššího věku. Zdravotní kondice je posléze kontrolována a lékař by neměl za volant pustit nezpůsobilého řidiče.

Kontrolují se kongnitivní funkce, zrak, sluch, rychlost reakcí a celková zdravotní kondice.

Reklama
Reklama