2 000 000 eur za jednu minci. A někdo ji má doma v šuplíku
Navíc jsou nejkrásnější. Byly vyraženy v mincovně v Segovii, kde se po staletí vyráběly nejkrásnější mince na světě. Upravovaly se ručně a historie každé z nich je unikátní.
Byly to zlaté časy španělského císařství, kde se psaly dějiny a Španělsko bylo velmocí.
Tyto mince, velmi cenné, se nazývají centény. Tato mincovna v Segovii byla jednou z prvních mechanizovaných.
Přesto lidská ruka byla ještě potřeba. Byly raženy pod tlakem, vložením kovu mezi dva velké klíny. Poté se ořízly do tvaru a upravila se tak jejich hmotnost. Zdá se, že tyto mince byly raženy v letech 1609 a 1618 a moc jich na světě není. Od každé mince mají odborníci pouze jednu. Vyraženo jich nejspíše bylo více, uvádí se až sedm kusů.
Dávaly se vysoce postaveným osobám a státníkům jako symbol odměny. Vzácné mince mají vysokou hodnotu.
Draží se v aukčních síních a ceny jsou neuvěřitelné. Odhadují se na částky kolem 2 milionů eur. Na trhu je i několik později vyražených mincí, ale tady se ceny nedostávají pod 1 milion eur.
Jsou to mince, o kterých se numismatikům může jenom zdát.

Mírové mince
Jedna z mincí nese také zajímavý příběh. Král Filip IV. razil v roce 1623 několik centenů na počest návštěvy Španělska svatebním jednáním mezi španělskou a anglickou korunou, která nakonec ztroskotala.
Je důležité si uvědomit, že tyto mince jsou ověřené, mají své certifikáty a je to vyloženě prestižní záležitost.
Soukromé sbírky kralují
Některé mince jsou v soukromých sbírkách, jiné jsou v Národním archeologickém muzeu mincí. Tam si je může prohlédnout naprosto každý.
Faktem ale je, že většina takových mincí končí a koluje v soukromých sbírkách. Není divu, často to jsou mince, které mají cenu domu.