Tohle v létě jíte všichni. A pak se divíte, že vám není dobře

Tohle v létě jíte všichni. A pak se divíte, že vám není dobře

Foto: tonodiaz / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Letní dny lákají k piknikům, grilování i osvěžujícím pochoutkám. Přesto se někdy může stát, že se po jídle necítíte dobře. Zažívací potíže občas potkají každého, ale ne vždy za nimi stojí obyčejné přejedení.

Obsah článku
  1. Otrava jídlem
  2. Nejčastější příznaky
  3. První pomoc
  4. Kdy vyhledat lékaře
  5. Prevence

Otrava jídlem

Otrava jídlem je nepříjemný, ale poměrně častý zdravotní problém, který může postihnout kohokoliv. Nejčastěji vzniká konzumací potravin  nebo nápojů kontaminovaných bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny. Příznaky se mohou objevit během několika hodin po požití, ale někdy až po několika dnech. V letních měsících navíc riziko stoupá kvůli vyšším teplotám a častějšímu piknikování či grilování.

Nejčastější příznaky

Příznaky se mohou lišit podle typu kontaminace, ale mezi nejběžnější projevy patří:

  • Nevolnost a zvracení – často jako první varovné příznaky, vodnatý průjem, někdy s bolestí nebo křečemi v břiše.
  • Břišní křeče a bolesti – mohou být velmi intenzivní.
  • Horečka, zimnice a pocení – jako reakce těla na infekci.
  • Únava a celková slabost - vyčerpání ve většině případů příznaky ustoupí samovolně, během dvou až tří dnů, ale u některých lidí může být průběh závažnější.

První pomoc

Určitě klid, hydratace a lehká strava, kdy je potřeba dostatek tekutin. Díky zvracení a průjmu tělo ztrácí mnoho vody a minerálů. Je důležité pít čistou vodu, neslazené čaje nebo rehydratační roztoky z lékárny. Vyhněte se alkoholu. Tělo potřebuje energii na boj s infekcí, proto si dopřejte co nejvíce klidu.

Jakmile ustoupí akutní příznaky, začněte s potravinami jako jsou banány, rýže, suchary nebo jablečný kompot. Vyhněte se mastným, kořeněným nebo těžko stravitelným jídlům. Probiotika mohou pomoci obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Léky proti průjmu používejte velmi opatrně a nejlépe po konzultaci.

Kdy vyhledat lékaře

Vyhledejte lékaře, pokud máte vysokou horečku nebo se objeví krev ve stolici, nebo zvratcích. Pokud dojde k těžké dehydrataci, což může být například sucho v ústech, minimálně močení, závratě. Příznaky neustupují déle než tři dny, pociťujete slabost natolik, že nemůžete spát nebo chodit.

Prevence

Myjte si často ruce, dezinfikujte kuchyňské plochy a náčiní, chlaďte potraviny. Obzvlášť maso nebo ryby, mléčné výrobky a hotová jídla. Sledujte datum spotřeby a nekonzumujte prošlé výrobky. Důkladně vařte maso a ryby, zamezte křížové kontaminaci, nepoužívejte stejný nůž nebo prkénko pro syrové a hotové pokrmy

Salát a ovoce vždy dobře umyjte, zejména ty za syrova. Rizikové potraviny v létě jsou: syrové maso a drůbež, mořské plody, nepasterizované mléčné výrobky, syrová vejce, ovocné a zeleninové saláty, jídla s majonézou a lesní houby. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama