Jezdíte pomalu a myslíte si, že jste vzorem? Omyl, teď budete platit 2 000 Kč

Jezdíte pomalu a myslíte si, že jste vzorem? Omyl, teď budete platit 2 000 Kč

Foto: Nomad_Soul / Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Jste ohleduplní. Nedupete na plyn. Dáváte si pozor na každou značku. Silnice přece nejsou závodní dráha. A když vám někdo visí za nárazníkem, v duchu vám proběhne myšlenka „jen ať si počká, já nikam nespěchám“. Jenže teď přichází studená sprcha. Z pomalé jízdy se může stát i přestupek. A ne levný.

Obsah článku
  1. Známá věta? „Já nikam nespěchám!“
  2. Nový přestupek: nebezpečně pomalá jízda
  3. Nejde o čísla na tachometru, ale o kontext
  4. Pomalý = zmatený. A zmatený = nebezpečný
  5. Sváteční jezdci by se měli probudit

A teď nemluvíme o rychlících, co si myslí, že blikat znamená mít přednost. Řeč není ani o telefonujících frajerech s kolenem na volantu. Mluvíme o pomalejších řidičích. Přesně těch, kteří se z různých důvodů rozhodli, že lepší je jet pomalu než vůbec. Možná jste jedním z nich. A možná jste právě zjistili, že vás tenhle přístup může stát až 2 000 korun pokuty.

Známá věta? „Já nikam nespěchám!“

Všichni jsme to zažili. Táhnoucí se kolona na okresce, jejímž původcem je člověk, který jede tzv. na jistotu. Šedesátkou tam, kde se může devadesát. Auto, které má na víc, ale řidič na to nemá. A za ním? Kolona. Nervozita. Předjíždění s rizikem.

Zatímco se zbytečně pomalý řidič cítí jako vzor odpovědnosti, realita je jiná. Brzdí provoz a vytváří nebezpečné situace. Protože jakmile se začne hromadit frustrace, začnou padat zbrklá rozhodnutí. A taky nehody.

Nový přestupek: nebezpečně pomalá jízda

Od listopadu 2024 je ve hře novinka. V rámci upraveného bodového systému přibyla kategorie přestupku, která míří právě na tyto ploužáky. A ano, skutečně za to můžete dostat pokutu až 2 000 Kč.

Řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

Vyplývá se zákona č. 361/2000 Sb.

Zákon přesně neříká, co je příliš pomalu. Policie se nově zaměřuje právě na situace, kdy někdo jede například 50–60 km/h mimo obec, kde je běžné tempo devadesátkou. A to za dobrých podmínek. Bez důvodu. A s kolonou za zády.

Nejde o čísla na tachometru, ale o kontext

Podle tiskové mluvčí policejního prezidia Hany Rubášové je třeba vycházet z konkrétní situace. Pokud je úsek přehledný, s běžným provozem, a řidič jede výrazně pod limitem bezdůvodně, může podle Rubášové dostat pokutu.

Policisté tak musí individuálně posoudit každý případ. Pokud zjistí, že řidič svým chováním ohrožuje ostatní nebo omezuje plynulost, může zasáhnout. A dává to smysl. Pomalá jízda totiž není automaticky bezpečná. Právě naopak. Někdy je nebezpečnější než ta rychlá.

Pomalý = zmatený. A zmatený = nebezpečný

Podle expertů je častým důvodem pomalé jízdy nejistota řidiče. Ten se pak chová nervózně, nepředvídatelně a svým plížením rozkládá provoz za sebou. Nervózní řidič jedoucí příliš pomalu znejistí i ostatní. Ti se ho pak pokoušejí zbavit riskantním předjížděním. To je běžná situace, se kterou už se na silnici setkala asi většina z nás.

Sváteční jezdci by se měli probudit

Nejde o šikanu starších nebo nezkušených. Ale kdo jezdí jen jednou měsíčně do kostela nebo na nákup, měl by zhodnotit, jestli ještě zvládá provoz. A pokud ne, pak by měl být ohleduplný. Ale k ostatním, ne jen k sobě.

Shrnuto a podtrženo:

  • Plynulost je základ. Bez ní nebude bezpečnost nikdy fungovat.
  • Ano, pomalá jízda může být přestupek.
  • Ano, hrozí za ni pokuta až 2 000 Kč.
  • Ne, nejde o buzeraci. Jde o bezpečnost a plynulost.

 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama