Al Ula, Saudská Arábie: Stovky neprobádaných skalních staveb a hrobek v poušti čekají na turisty

Al Ula, Saudská Arábie: Stovky neprobádaných skalních staveb a hrobek v poušti čekají na turisty

Foto: Crystal Eye Studio / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ve vzdáleném severozápadním rohu Saúdské Arábie se mezinárodní tým vědců pokouší vyřešit starodávné tajemství tisíců záhadných kamenných staveb rozptýlených na stovkách kilometrů nehostinné pouště. Saúdská království se před časem rozhodlo udělat ze starověké oázy AlUla opět turisticky atraktivní destinaci pro místní i turisty.

Když rozdýcháte pohled na archeologická naleziště, divíte se, jaká je symbolika toho, že Saúdská Arábie se otevírá výzkumu až nyní, nikdy předtím neprobíhaly studie tisíců neprozkoumaných památek.

Založení

Starověké město Al Ula bylo založeno v 6. století před naším letopočtem na místě oázy v údolí pouště, s úrodnou půdou a dostatkem vody. Byla hlavním městem starověkých lihyanitů (Dedanitů). Město je opevněné zdmi a místní domy jsou postaveny z cihel z bahna a kamene.

https://twitter.com/ExperienceAlUla/status/1348117543119187977?s=20

Hegra v UNESCO

22 km severně od Al Uly leží první lokalita v Saúdském království, která byla zahrnuta do světového dědictví UNESCO zvaná Hegra, známé též jako Madáin Sálih nebo Al-Hidžr. Toto archeologické naleziště bylo postaveno před více než 2000 lety Nabataeany.

Pohřebiště

Cestovatelé dokládají, že Al Ula „se skládá ze 111 hrobek různých velikostí a tvarů vytesaných do skal v poušti. Některé z nich jsou nedokončené, protože zadavatel stavby buď zemřel dřív, než byla hrobka dokončená, nebo mu došly peníze. Průměrná délka vytesání jedné hroby byla 5 až 15 let. Záleželo na velikosti a propracovanosti.“

Největší hrobka

„Největší a nejdominantnější hrobka, oddělená od ostatních, pravděpodobně patřila vojevůdci. Výzdoba byla nedokončená, a tak se předpokládá, že zemřel předčasně v boji. Oproti ostatním je ve zdech vyryto pouze jeho jméno a ne jména lidí, kteří na hrobce pracovali, jak to bývá běžné.“

https://youtu.be/T6ReIiCHOSs

„Stejná civilizace, která vybudovala tyto hrobky, také postavila slavnou hrobku Petra v Jordánsku.“

Reklama

Podle místních je Al Ula „poměrně nové historické centrum. Před pár lety se zde nevybíralo ani vstupné, a dokonce se mohlo vstupovat i do hrobek. Dnes je to samozřejmě už zakázané.“

Elephant Rock

Zvětralý kus skály původně uprostřed ničeho, který připomíná slona. „Bohužel i sem dorazila civilizace, a tak se v okolí slona můžete občerstvit v kavárnách a bezalkoholových barech. Po okolí vás povozí golfový vozíček. Opodál stojí několik unavených koní a velbloudů, kteří nabízejí svoje záda ke svezení. I přesto je atmosféra místa úžasná - arabská hudba, ohně a lampióny.“

Atraktivní destinace

Jak zmínil magazín Designmag vloni v prosinci, Saúdská Arábie se před časem rozhodla udělat z této starověké oázy opět turisticky atraktivní destinaci pro místní i turisty. Tím hlavním tahounem se mají stát skalní města a 2000 let staré chrámy vytesané do skalních masivů.

Návštěvnické centrum

Součásti velkého plánu obnovy se stala i výstavba návštěvnického centra Desert X AlUla Visitor Centre od ateliéru KWY Studio. Minimalistická stavba v kontrastu s pouštní krajinou a skalisky překvapí.

https://twitter.com/Architizer/status/1338106465782018049?s=20

Nová galerie a resort

Do oblasti AlUla se království rozhodlo investovat horentní sumy a vymyslelo několik stěžejních bodů, které sem mají po tisíci letech opět přinést život. Prvním z nich bylo nedávno premiérově otevřená galerie pod širým nebem, kde mohou návštěvníci vidět velké sochy a objekty, které byly na míru vytvořené pro AlUla. Druhým nedávno představeným projektem je resort od Jeana Nouvela.

Zázemí

Aby sem návštěvníci vůbec zavítali, potřebují zázemí. KWY Studio proto navrhlo návštěvnický pavilon, místo pro odpočinek a občerstvení při extrémním počasí. Minimalistický pavilon má půdorys čtverce, plochou střechu a bílou fasádu. Před centrem najdeme velkou terasu.

Jednoduché a praktické

Na novostavbě zaujme kontrast jednoduchosti s okolím. Velké átrium otevřené kruhovým výřezem do nebe a jeho propojení s venkovní terasou. Na celkové užitné ploše téměř 250 metrů čtverečních najdeme úložné prostory, kavárnu, toalety, knihovnu a salonek pro posezení ve stínu.

Reklama
Reklama