400 let vzkvétala kolonie Vikingů v úrodném Grónsku

400 let vzkvétala kolonie Vikingů v úrodném Grónsku

Foto: Nigel Jarvis/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Výzkumy ukázaly, že zde jsou některé z nejstarších hornin světa, jejichž stáří se odhaduje přinejmenším na 3700 milionů let. Grónsko vypadá shora jako pustá divočina s bílými pláněmi protkanými černými vrcholky hor.

Ostrov je asi desetkrát větší než Británie a má rozlohu jako čtvrtina Spojených států. Jeho nejpůsobivějším rysem je vrstva ledu, která pokrývá 82 procent ostrova. Kdysi tu ale žili lidé ne v nehostinných podmínkách, naopak, několik století od objevu Grónska tu vzkvétala nejen vegetace, ale i civilizace.

Dávná historie obyvatel

Podle norských ság ztratil na konci 9. století jakýsi Nor, který cestoval z Irska na Island, směr a přistál na ostrovech u východního pobřeží Grónska. Více než sto let potom se Erik Rudý rozhodl plout na západ od Islandu, aby tyto ostrovy zkusil sám najít. Erik, který již byl vypovězen ze svého rodného Norska, byl nyní za vraždu osadníků vyhnán i z Islandu.

Prudký Erik Rudý

Erik Rudý byl objevitelem a prvním evropským osadníkem a průzkumníkem na pobřeží Grónska. Patronymicky se jmenoval Erik Thorvaldsson, svou přezdívku asi získal podle rudých vlasů a vousu, ale možná i podle své prudké povahy.

Když plul kolem pobřeží, objevil na západě Grónska fjordy. Grónsko v té době prožívalo jedno ze svých teplejších období a na fjordech rostla bujná vegetace, která Erikovi a malé skupině jeho průvodců umožnila obdělávat půdu a pást stáda. Když se rozšířila novina o tomto jeho úspěchu, podnikli i další osadníci nebezpečnou cestu z Islandu do Grónska, a tak vznikla kolonie, která vzkvétala po čtyři století.

Jak skončili?

Archeologické vykopávky tu odhalily na 300 různých farem, vlastní dům Erika Rudého a kostel, ale dosud nebyly nalezeny důkazy, které by osud Vikingů zcela osvětlily. Někteří vědci se domnívají, že osadníci vymřeli v šarvátkách s místními kmeny Inuitů nebo nájezdnickými piráty nebo že je zkosily epidemie. Ostatní jsou toho názoru, že se počasí natolik ochladilo, že lidé už nebyli schopni vypěstovat úrodu ani potravu pro svá zvířata.

Zřejmě stoupající voda

Nejnovější studie tvrdí, že pravděpodobně utíkali kvůli zvyšující se hladině moře. Ačkoliv si laici většinou spojují stoupání mořské hladiny s oteplováním, ve 14. století tomu bylo zcela naopak. Masivní ledová vrstva, která se v Grónsku vytvářela, začala pevninu stlačovat, čímž moře zaplavovalo pobřeží. Nebyl to zcela rovnoměrný proces, ale zásadně se podepsal na reliéfu pobřeží. Podle expertů došlo na některých místech k zatopení pobřeží až o několik stovek metrů.

Zdroje: John M. Baxter: Natural Wonders of the World 100 Spectacular Wonders of the Natural World (Přírodní divy světa 100 úžasných divů světa přírody), www.heritagedaily.com, www.sciencenews.org.

Úvodní fotka od David Dennis / Shutterstock: Pohled na kostel Hvalsey Viking Church a usedlosti postavené v jižním Grónsku strýcem Ericka Rudého, ​​Thorkellem Farserkur,em. V roce 1408 se zde ještě konala vikingská svatba. Kolonie byla bohužel v 15. století opuštěna,

Reklama
Zdroje článku:
ohn M. Baxter: Natural Wonders of the World 100 Spectacular Wonders of the Natural World , heritagedaily.com, .sciencenews.org
Reklama