Záhada Banzaiského potrubí: Vlna, která vás zabije

Záhada Banzaiského potrubí: Vlna, která vás zabije

Foto: jarvis gray/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

„Pokud dorazíš o okamžik dříve, nebo naopak později, vlna tě popadne a rozbije. Chyby neodpouští.", vysvětluje havajský hrdina Mason Ho o tzv. Banzai Pipeline.

Říká se, že jen jeden z tisíce surfařů na planetě se dokáže svézt na této vlně, která se rodí 6000 kilometrů daleko v severním Pacifiku, než zasáhne severní pobřeží havajského ostrova Oahu. Nikde jinde na světě se vlna tak rychle nezvedne pod úhlem 90 stupňů. Během pár okamžiků se vytvoří vodní stěna vysoká jako dům. Pro surfaře to znamená: časové okno pro pádlování na vlně je jen zlomek sekundy. 

Vysoká u pláže

Mořské dno u Ehukai Beach Parku v Pupukea hostí známou vlnu pod jménem Banzaiské potrubí. Obrovské tichomořské vlny při svém zimním postupu směrem k pobřeží stále rostou do výšky, a když doběhnou k mělčím vodám, nakonec přepadnou samy přes sebe.

Zlom na stejném místě

Drop-in zóna, tedy místo, kde surfař pádluje na vlnu, je široká jen pár metrů. Jinými slovy, pokud ji špatně odhadnete o pouhý jeden metr, pohřbí vás stovky tun vody. Proto má 100 metrů dlouhé potrubí mnoho tváří, i když „práskne“ vždy na stejném úseku pláže. Existuje více než 300 způsobů, jak se vlna může rozbít. A pouze jeden, jak na ní surfovat, aniž by vás pohltila.

Smrtící past

Surfaři nazývají pády wire-out a téměř na žádném jiném místě neohrožují život tak jako tady. Jen pár metrů pod vodní hladinou přesně v místě, kde se vlna zlomí, je jakási „předimenzovaná břitva přírody“. Zde miliony let ztvrdlá láva vytvořila ostrý útes, který se stal mnohokrát smrtící pastí pro surfaře.

Koná se zde Pipeline Masters Surf Contest, kterého se účastní ti nejlepší a nejstatečnější surfaři z celého světa. Letos probíhal od 29. ledna do 10. února.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama