Úprk ze Silicon Valley: technologické firmy zvučných jmen a miliardáři utíkají z Kalifornie. Kdo a proč?

Úprk ze Silicon Valley: technologické firmy zvučných jmen a miliardáři utíkají z Kalifornie. Kdo a proč?

Foto: Curioso.Photography / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V článku ze 17.3.2021 s názvem Masový útěk obyvatel Kalifornie a New Yorku. Exodus místo amerického snu? jsme informovali o současných přesunech obyvatel v rámci Spojených států amerických. Nejenom jednotlivci a rodiny opouštějí dosud prosperující oblasti Kalifornie. V čím dál větší míře také renomované společnosti převádějí svoje sídla a ředitelství do vnitrozemských států. Dnes se zaměříme na to, jaké firmy a z jakých důvodů opouští Kalifornii.

Kalifornie je nejlidnatějším členským státem USA, přezdívá se mu Golden State (Zlatý stát), leží na západním pobřeží USA, má více než 39 milionů obyvatel a hlavním městem je Sacramento.

Odliv firem již od roku 2008

Společnost Spectrum Location Solutions informovala, že již mezi roky 2008 a 2019 docházelo k odchodu různorodých firem z Kalifornie do států s nižším daňovým zatížením a přívětivějšími regulačními podmínkami. A nebylo jich málo – adresu změnilo zhruba 18 tisíc společností!

Pandemický rok 2020 přihoršil

Zcela jistě vzroste počet přesunů za „covidový“ rok 2020 s přihlédnutím k masivnímu odlivu obyvatel z velkoměst, jež patří k nejpočetnějším od padesátých a šedesátých let 20. století. Nejpostiženější jsou metropole jako San Francisko a Los Angeles před New Yorkem.

Big Tech společnosti řekly goodbye…

Vloni oznámily stěhování z Golden State a vzdaly se sídel svých podniků - v dosud snad ještě ekonomicky nejsilnějším státě celých USA - významné technologické společnosti jako Oracle, Palantir, Hewlett-Packard Enterprise, Charles Schwab, Xojet, Nestle, Mitshubishi Motors, Zovio a mnoho dalších.

… a také technologičtí miliardáři

K bohatým jednotlivcům z technologického průmyslu, kteří nedávno opustili Kalifornii, patří Larry Ellison, Drew Houston, Joe Lonsdale a také v současné době nejbohatší muž planety Elon Musk.

Home office jako hybatel změn

S růstem podílu možnosti pracovat z domova (na tzv. home office) opustilo Kalifornii za rok 2020 o 135 tisíc lidí více, než se sem přistěhovalo, což představuje třetí největší čistou migrační ztrátu, jakou kdy Zlatý stát zaznamenal!

Reklama

Ačkoli některé firmy zvučných jmen se zavázaly k ponechání jejich sídel v Kalifornii, nedávný průzkum zjistil, že dva ze tří pracovníků v oblasti San Francisco Bay Area (metropolitní oblast obklopující sanfranciský záliv proslulá jako centrum vědy a výzkumu - Silicon Valley, obyvatelé patří k nejbohatším v USA a jsou politicky velmi liberální, volící Demokraty – pozn. autora) by opustili oblast natrvalo, pokud by mohly pokračovat v práci z domova na neurčito. Dropbox, Twitter a Facebook patří mezi společnosti v oblasti Bay Area, které většině zaměstnanců již nabízejí trvalou práci na dálku.

Důvody zřejmé?            

K rozhodnutí přesunout svoje sídla do ekonomicky přívětivějších oblastí USA vedly firmy tyto faktory:

  • extrémně horké počasí,
  • časté výpadky energií,
  • rozsáhlé dlouhodobé požáry,
  • ohniska nemoci covid-19,
  • ale také vysoké daňové výdaje a
  • zvyšující se byrokratické požadavky na větší i menší společnosti, které už řekly dost.

Konkrétní zpověď

Pro představu, co vedlo k odchodu mladou majitelku malé technologické společnosti Whoosh Traffic ze San Diega do texaského Austinu. Zde její vyjádření:

„Drahá Kalifornie,

Opouštím tě. Dlouho jsem zápasila s vládou, která je notoricky nenakloněna obchodu, se vším tím od vysokých daní po otravnou byrokracii. Sama jsem platila vysokou roční daň z příjmu, abych si mohla dovolit zaměstnat jednoho člověka do své firmy. A vy jste mi účtovali 800 dolarů ročně jako poplatek za korporaci, přestože za toto většina jiných států požaduje pouze několik dolarů.“

Konkrétní ekonomický dopad

A tím vším se roztáčí kolotoč velkých ekonomických potíží. Například současná kalifornská míra nezaměstnanosti dosáhla 13,3 %, což ji řadí na šesté nejhorší místo mezi členskými státy unie. Schodek místního rozpočtu se vyhoupl na neskutečných 54 miliard dolarů

Reklama
Reklama