Šokující zvyky: Alžírská tchyně vybere nevěstu v bazénu a manžel ji pak nepouští z domu

Šokující zvyky: Alžírská tchyně vybere nevěstu v bazénu a manžel ji pak nepouští z domu

Foto: Leonid Andronov / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Alžírsko v sobě ukrývá jedno velmi zvláštní místo: údolí Mzab je výjimečné nejen svou osobitou architekturou, ale také zvyky lidí, kteří zde žijí.

Alžírsko v sobě ukrývá jedno velmi zvláštní místo: údolí Mzab je výjimečné nejen svou osobitou architekturou, ale také zvyky lidí, kteří zde žijí.

Mozabité z údolí Mzab

Mozabité jsou berberskou etnickou skupinou, která žije na severním okraji Saharské pouště v Alžírsku. Patří mezi muslimy, ale jejich komunita se řídí ještě vnitřními, velmi přísnými pravidly. Jejich kultura se začala tvořit zhruba v desátém století, kdy se v údolí Mzab usazovali první lidé.

Přísná pravidla pro sňatky

Dodnes se v údolí Mzab dodržují velmi přísná pravidla. Otec je podřízen radě starších, otce následně poslouchá jeho syn. Vdavky jsou povoleny jen v rámci komunity několika vesnic a měst, které vyznávají stejné hodnoty. O tom, koho si žena vezme za muže, často rozhodují budoucí tchyně. Právě ony jsou těmi, kdo chodí budoucí nevěstu vybírat do veřejného lázeňského zařízení typického pro muslimské země - Hammam. Zde jsou hodiny vyhrazené pouze pro ženy, a to je příležitost pro budoucí tchyni, aby se o nevěstě dozvěděla cenné informace.

El Atteuf, starobylé berberské město v údolí M'Zab v Alžírsku. Fotka od Leonid Andronov / Shutterstock

Ženy jsou jednooké - zahalené nejvíce na světě

Pro údolí Mzab a její obyvatele je typické, že se žena po sňatku stará o domácnost a o děti. Ven se příliš nedostane, většinou ji manžel nepustí ani na nákup. Když už je jí povoleno vyjít mimo prostor domu, bývá zahalena. Zatímco například v přímořských oblastech Alžírska stačí, když mají ženy na hlavě šátek, Mozabité mají pro své ženy přísně určený oblek. Ten zakryje postavu ženy od temene až k patám. Přes obličej mají celoobličejovou roušku, ze které je možné spatřit pouze jediné oko. Ženám to zamezuje v prostorovém vnímání, proto někdy klopýtají.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama