Šok při návštěvě USA: Proč v New Yorku nenajdete žádné záchodové štětky

Šok při návštěvě USA: Proč v New Yorku nenajdete žádné záchodové štětky

Foto: s-ts  / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Každý, kdo byl někdy ve Spojených státech amerických, si jistě všiml, že vedle záchodů nejsou žádné záchodové štětky neboli WC kartáče. Ale proč, ptáme se jako Evropané.

Rozdíly ve zvycích a kulturních vlastnostech národů se projevují samozřejmě také v každodenním životě. I v maličkostech lze najít rozdíly, jak popsal odlehčenou formou autor lifestylového magazínu Mužská věc Tomasz Gralla záležitost kolem udržování čistoty záchodové mísy na americkém kontinentu.

Nečekané překvapení

Nedávno jsem byl na dovolené v New Yorku, bylo to poprvé, co jsem navštívil USA. Cesta začala dobře, let díky nečekanému posunu do vyšší třídy byl více než příjemný. Dokonce překvapivě laxní byla i „náhodná bezpečnostní kontrola“, která dopadla i přes můj plnovous negativně – osobní prohlídka hledající zbytky výbušnin na těle byla taktéž velkým zážitkem.  

Šok mě ale čekal v koupelně mého hotelového pokoje: nikde žádná záchodová štětka! Nebylo to to první, čeho jsem si všiml, ale hned druhý den ráno - po ranní kávě a následné biologické reakci - mě situace přiměla na chvíli přemýšlet skepticky. Nakonec zbytečně, protože očista nebyla potřeba, ale otázka zůstala: proč v New Yorku nebo v USA nepoužívají toaletní štětky?

Technologický důvod

Rychlé hledání na internetu odhalilo, že (díky bohu) nejsem jediný, kdo si tuto existenciální otázku klade. A také se objevilo vysvětlení. Na amerických toaletách se při splachování odsává voda a s ní veškerá špína, alespoň tak si to výrobci představují. Absence záchodové štětky činí nejen každou potřebu vzrušující až do konce spláchnutí, ale také se ukazuje jako nešetrná k životnímu prostředí.

Technologie odsávání spotřebuje dvakrát více vody než například evropská technologie omývání mísy. Americký způsob je sporný s ohledem na nedostatek vody v některých státech USA, jako je například Kalifornie. Ale to už je jiné téma.

Historický rozdíl

Odpověď na otázku je jako obvykle třeba hledat v historii. Faktem je, že Evropané během výstavby domů vedli kanalizaci jiným způsobem než v Severní Americe. Nezdá se to, ale je tu rozdíl, a díky němu se udržuje čistota toalet odlišně.

Dalším bodem je typ toalet. V amerických sifonových toaletách je hladina voda vždy velmi vysoko, což může cizince napoprvé vylekat. Silný tlak v odtokovém systému doslova nasaje všechny nečistoty. Tím se zabrání vzniku skvrn na stěnách toalety.

Americký systém funguje efektivně, ale přesto si expati (cizinci dlouhodobě žijící v USA) často dovážejí WC kartáče, protože je pro ně obtížné zvyknout si na americké „samočistící“ toalety.

Reklama
Reklama