Americký Východ, dětská práce: Obrovské nože jim amputovaly prsty

Americký Východ, dětská práce: Obrovské nože jim amputovaly prsty

Foto: chippix / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V roce 1908 prezentoval fotograf Lewis Hine své záběry před Americkou radou pro ochranu dětí. Ukázal jejím členům, v jakých podmínkách pracují vykořisťované děti či „small-time dělníci“, (jak se jim tehdy říkalo) napříč USA.

V roce 1908 prezentoval fotograf Lewis Hine své záběry před Americkou radou pro ochranu dětí. Ukázal jejím členům, v jakých podmínkách pracují vykořisťované děti či „small-time dělníci“, (jak se jim tehdy říkalo) napříč USA.

Hine cestoval po celé zemi a dělal rozhovory se stovkami dětí. Přitom dokumentoval jejich strašlivou každodenní realitu i fotograficky. Jeho nejzajímavější záběry zřejmě vznikly v Eastportu ve státě Maine, rodišti sardinkového průmyslu.

Sláva a pád

Celoročně nezamrzající přístav učinil z Eastportu významné obchodní centrum. První fabrika na sardinky zde vznikla v roce 1875, o 11 let později jich zde bylo již třináct. V dobách největší slávy zaměstnávalo přes 800 mužů, žen a dětí, postupně však přišel úpadek a město v roce 1937 zbankrotovalo.

Způsob, jakým děti krájely ryby v konzervárnách na zpracování sardinek. Používají velké, ostré nože řezným a někdy i sekacím pohybem. Kluzká podlaha, stoly a neopatrné narážení do sebe zvyšují riziko nehody. "Sůl leze do řezných ran a bolí." 
Místo: Eastport, Maine. Fotka od Hine, Lewis Wickes, z Library of Congress

Rychlé úrazy

Eastport se rozkládá na několika ostrovech a děti se zde desetiletí využívaly jako levná pracovní síla. Za den vydělaly 1,5 dolaru tím, že odsekávaly rybám hlavy a ocasy a posouval je dále do konzervárny. Šlo o rychlou a náročnou práci, při které nejednou přicházely o prsty. Sardinky jsou totiž poměrně malé a děti pracovaly s velkými a těžkými noži.

Ochrana dětí

Vymezená pracovní doba neexistovala. Pracovalo se, dokud nezmizel celý denní úlovek, a druhý den čekala děti tatáž nebezpečná rutina. Právě díky Hineovým fotkám se ale podařilo Americké radě pro ochranu dětí zavést nové zákony, které omezily dětskou práci.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama