Procvičte si s našim kvízem 10 jednoduchých anglických slovíček a frází, které využijete na nejedné dovolené

Procvičte si s našim kvízem 10 jednoduchých anglických slovíček a frází, které využijete na nejedné dovolené

Foto: nito/ Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Lidé cestují neustále. Za rodinou, přáteli i zážitky. Ne vždy jsme však schopni domluvit se tak, jak bychom v aktuální situaci potřebovali. Článek a s ním související kvíz z vás sice rodilé mluvčí neudělá, poskytne vám však přehled o deseti základních anglických slovíčkách a frázích, které vám poslouží při zajištění ubytování v dané lokalitě či při komunikaci s posádkou letadla.

Book = rezervovat (nejčastěji let)

Možná jste slovíčko „book“ zaznamenali v souvislosti s četbou. Ano, angličtina je bohatá na slova, jejichž význam se liší dle kontextu daného dialogu. V případě cestování však neznamená slovíčko „book“ knihu, ale rezervaci letu, kterou provádíte online či na letišti. Pokud byste si chtěli zarezervovat let například do Londýna, mohli byste použít frázi ve formě: „I want to book a flight to London.“ („Chtěl/a bych si zarezervovat let do Londýna.“).

Accomodation = ubytování

Málokdo se rozhodne jet tzv. na punk a neřešit ubytování předem. Ubytovat se můžete kdekoliv – na hotelu, na dnes hojně využívaném a oblíbeném Airbnb či v hostelu. Pro zajištění rezervace hotelu se skvěle hodí fráze: I want to book accommodation in your hotel.“ („Chtěl/a bych si zarezervovat ubytování ve vašem hotelu.“). Vidíte? Opět jsme použili slovíčko „book“.

(To) Take off = vzlétnout

Pokud budete cestovat se zahraniční leteckou společností, nejspíše se nevyhnete pokynům pilota v angličtině. Důležité slovíčko, na které byste se měli zaměřit je „take off“, které informuje o blížícím se vzlétnutí letadla. Rovněž se se spojením setkáte, pokud se budete chtít informovat o odletu vašeho letadla. V takovém případě by se vám mohla hodit fráze: „When does the flight to London take off?“ („Kdy odlétá letadlo do Londýna?“).

Take off  = vzlétnout
Take off = vzlétnout | Zdroj: DimaBerlin / Shutterstock

(To) Land = přistát

Opakem předcházejícího slovíčka je termín „land“, které informuje cestující o blížícím se přistání.

Connection = mezipřistání

Občas se stane, že se nám nepodaří vybrat přímý let a musíme přestupovat. V takovém případě se hodí znát slovíčko „connection“. Můžeme se setkat i se synonymem „layover“.

Reklama

Travel backpack = cestovní batoh

Na cestách se neobejdete bez spousty věcí a téměř vždy se hodí prostorný batoh. Jen je třeba dát si pozor, abyste jej neztratili. Pokud by se tak stalo, použijte pro nahlášení ztráty frázi: „I lost my travel backpack.“ („Ztratil/a jsem svůj cestovní batoh.“).

Toiletries = toaletní potřeby

Jedno slovíčko, které v sobě obsahuje spoustu drobností, které využívá každý z nás.

Jet lag = tzv. časové zpoždění důsledkem jiného časového pásma

Sightsee = prohlídka památek

Pokud dovolenou nechcete trávit jen opalováním na pláži, ale rádi byste navštívili místní památky či vyrazili prozkoumat okolní ostrovy, bude se vám hodit slovíčko „sightsee“.

Hitchhiking = autostop

Odvážnější z nás občas využijí služby bezplatného autostopu. Jen pro odvážné!

Doufáme, že jste se s našim kvízem dozvěděli něco nového, a lépe se tak připravili na nadcházející dovolenou. Přejeme vám šťastný vzlet i přistání a spoustu nových zážitků!

Reklama
Zdroje článku:
Reklama