Reklama

Na potomky nekřičí a vychovávají je bez vzteku, přesto je sexuální zneužívání dětí v Grónsku masivní. Oběti většinou mlčí

Na potomky nekřičí a vychovávají je bez vzteku, přesto je sexuální zneužívání dětí v Grónsku masivní. Oběti většinou mlčí Foto: thitikorn-yupa / Shutterstock
Publikováno:
5 min

V Grónsku se metla sexuálního zneužívání dětí stala naléhavým problémem, protože téměř každé třetí dítě bylo v dětství vystaveno zneužívání a úsilí bojovat proti tomuto problému bylo brzděno přetrvávajícím mlčením.

Reklama

Řídce osídlené autonomní dánské území se potýká s velkými sociálními problémy, včetně vysoké míry sebevražd a alkoholismu. Vláda zdůrazňuje zneužívání alkoholu a hašiše jako zdravotní problém číslo jedna. Odvysílání dokumentu o sexuálním zneužívání v dánské veřejnoprávní televizi v roce 2019 však na toto téma upozornilo a obnovilo závazek arktického ostrova bojovat proti zneužívání dětí.

Na související téma jsem v lednu publikovala článek Když můj otec zesílil natolik, aby zbil dědečka, konečně obnovil rovnováhu sil aneb Mezigenerační trauma Inuitů jako po holocaustu.

Reklama

„Bylo mi asi šest let... Probudila jsem se v noci, protože se mě někdo dotýkal. Měla jsem svázané ruce, svázaná kolena a on mě týral,“ řekla v dokumentu Anna-Sofie Jonathansenová, obyvatelka Tasiilaqu, odlehlé vesnice na jihovýchodě Grónska, kde – jak dokument uvádí – byla téměř polovina dospělých mladších 60 let v dětství sexuálně zneužívána.

Jak je to možné? Inuité přece vychovávají děti bez vzteku a křiku

Antropoložka Jean Briggsové, která žila rok a půl s Inuity v polární tundře, ve své knize z roku 1970 Never in Anger: Portrait of an Eskimo Family (Nikdy ve vzteku: Portrét eskymácké rodiny – pozn. aut.) popsala klidné – téměř nerušené – techniky používané inuitskými komunitami, aby pomohly dětem naučit zvládat své emoce.

Inuité věří, že křik nic neřeší. Zvýšit hlas na dítě ničemu nepomůže, protože se jen vyděsí a nabydou dojmu, že řev je klíčem k úspěchu. Umí to použít i ve svůj vlastní prospěch. Každý v rodině má svou roli a drobci si moc dobře uvědomují, kdo je autorita. Občas je k vidění matka, která své malé dítě popichuje, aby po ní hodilo kámen. To se nenechá dlouho pobízet a vší silou, která dospělého nezraní, mrští do postavy před sebou. Reakce zraněného ho upozorní na to, co způsobilo. A tak se otevírá cesta k nekonečným hodinám poutavého vyprávění a příběhům.

Reklama

Sebevraždy na denním pořádku

Tasiilaq také odráží další znepokojivou statistiku, kdy až jeden z pěti Gróňanů spáchá sebevraždu. Grónsko má jednu z nejvyšších měr sebevražd na světě, v průměru jedna na tisíc obyvatel.

„Mnoho dětí je obětí sexuálního zneužívání a zažívá násilí ve svých domovech. Pro mnoho z nich to vede k životu plnému problémů a úzkostí, což vede mnoho mladých lidí k sebevraždě,“ sdělila francouzské tiskové agentuře AFP Jonna Ketwaová, prezidentka nevládní organizace Save the Children v Grónsku.

Alkohol, drogy, zneužívání: Prostě to tak je…

Všudypřítomnost sexuálního zneužívání je silně spojena s konzumací drog a alkoholu a je častější v násilných rodinách, říká Sara Olsvigová, ředitelka UNICEF v Grónsku, která také říká, že chybí znalosti o právech dětí.

Situaci však komplikuje skutečnost, že mezi 56 000 obyvateli Grónska zůstává mlčení o sexuálním zneužívání hluboce zakořeněno. „Pro mnoho z nich to tak prostě je,“ řekla Rikke Blegvadová, učitelka, s níž byl v dokumentu rozhovor.

Reklama

Mírné zlepšení

Podle studie veřejného zdraví zveřejněné v dubnu 2019 bylo 20 procent Gróňanů narozených po roce 1995 v dětství sexuálně zneužíváno. Tento podíl je méně než poloviční v porovnání s předchozí generací, kdy trpělo zneužíváním až 43 procent lidí narozených v letech 1975 až 1979. Také se začínají objevovat známky postupného prolamování mlčení obětí, protože stále více Grónaňů hlásí úřadům zneužití. V roce 2018 bylo v Grónsku podáno 436 stížností na sexuální delikty, o 50 více než v předchozím roce, z nichž 20 procent se týkalo nezletilých. To představuje osm stížností na 1 000 obyvatel ve srovnání s 1,1 stížností na 1 000 ve zbytku Dánska.

„U policie a státního zastupitelství jsme svědky toho, že v tuto chvíli je tabu kolem sexuálního zneužívání stále mírně zpochybňováno,“ uvedl ve své výroční zprávě šéf grónské policie Bjorn Tegner Bay. Ale také poznamenal, že „je před námi dlouhá cesta“ a v některých oblastech nebylo hlášeno žádné týrání dětí, což naznačuje, že kultura mlčení stále vládne.

Volání o pomoc

„Změny by měly přijít zevnitř," řekla Aaja Chemnitz Larsenová, která zastupuje Grónsko v dánském parlamentu. „Musíme ale spolupracovat s kvalifikovanými lidmi, abychom získali více znalostí a měli trvalou investici,“ dodala a požádala Kodaň o pomoc při řešení tohoto problému. Dokonce i grónský místní parlament, který si tradičně věrně uvědomuje svou autonomii, se obrátil na Dánsko, které běžně zajišťuje pouze státní funkce a zahraniční a obrannou politiku. 

Vláda v hlavním městě Nuuku, která je suverénní z hlediska hospodářské a sociální politiky, zavedla strategii s cílem vymýtit sexuální zneužívání dětí do roku 2022. Vláda také přislíbila, že poskytne péči všem postiženým, ale aby tento slib splnila, musí povzbudit sociální pracovníky, aby se přesunuli blíže k nejvzdálenějším oblastem území, kde je sexuální zneužívání častější.

Reklama
Reklama