Blahodárné maliny lesní: Připravte si čaj, tinkturu a odvar na křečové žíly, ekzém a další neduhy

Blahodárné maliny lesní: Připravte si čaj, tinkturu a odvar na křečové žíly, ekzém a další neduhy

Foto: Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ostružiník maliník - kdo by neznal tento nízký polokeř s malými ostny, který nám dělá radost svými aromatickými červenými plody. Čaj z listů má množství pozitiv na zdraví. Když budete v lese nebo na pasece, určitě neváhejte a natrhejte si malinové listy a připravte si čaj, tinkturu nebo odvar! Právě teď je nejlepší čas.

Ostružiník maliník - kdo by neznal tento nízký polokeř s malými ostny, který nám dělá radost svými aromatickými červenými plody. Čaj z listů má množství pozitiv na zdraví. Když budete v lese nebo na pasece, určitě neváhejte a natrhejte si malinové listy a připravte si čaj, tinkturu nebo odvar! Právě teď je nejlepší čas.

Malina - toto typicky letní ovoce je nejen velmi chutné, ale i zdravé. Je zdrojem vitamínů C i E, vlákniny, hořčíku či draslíku. Také je plné antioxidantů, podporuje trávení a má nízký podíl cukru. Jednoduše řečeno, existuje mnoho důvodů, proč jíst maliny pravidelně.

Listy maliníku

Zatímco samotné plody uspokojí naše chuťové pohárky, listy této rostliny dokážou pomoci našemu zdraví. Dokonce obsahují cenné minerály, vitamíny a jiné důležité látky (třísloviny, flavonoidy, lutein, sacharidy, vlákninu, vitamin C, sliz atd.).

Sušené listy tvoří nejčastěji složku tzv. jarních bylinných čajů (spolu se stejným dílem listu ostružiny, černého rybízu a břízy), zejména čistí krev, jsou močopudné, žlučopudné, adstringentní.

Jak pomáhají?

Reklama
  • Poskytují úlevu při virových onemocněních a horečce, stimulují vylučování potu a moči, čímž napomáhají vyplavování toxinů z těla
  • Eliminují bolest a křeče, které souvisí s menstruací
  • Jsou vhodné při různých zánětech v dutině ústní, ale i na kožní problémy, protože mají protizánětlivé účinky
  • Poskytují úlevu při průjmu
  • Urychlují hojení ran a lze je aplikovat i na bolavé křečové žíly
  • Příznivě ovlivňují trávení
  • Usnadňují porod, jsou vhodné pro těhotné ženy ve vysokém stádiu těhotenství, protože stimulují děložní svaly.

Sběr a úprava

Sběr malinových listů ideálně divoce rostoucích keřů je vhodný během celého období květu od května do července , trhejte zejména mladé, světlezelené lístky.  Sušte je jen v tenkých vrstvách, jinak dostatečně neproschnou, vevnitř do maximální teploty 40 až 50 °C. Usušené listy uskladněte v papírovém sáčku a odložte je na tmavé a chladnější místo.

Příprava čaje

Na přípravu čaje budete potřebovat 2 až 3 lžíce čerstvě nasekaných listů ostružiníku. Pokud použijete sušené listy, stačí jedna čajová lžička. Listy zalijeme 2,5 dcl vroucí vody a necháme louhovat okolo 15 minut. Denně si dopřejte jeden nebo dva šálky ještě teplého nápoje.

Příprava tinktury

Na křečové žíly, akné či ekzémy je výborným pomocníkem tinktura z malinových listů, kterou lze užívat v množství 3 ml třikrát denně. Při vnějším použití se aplikuje na postižené místo (křečové žíly, kožní problémy). Výborná je i do koupele.

Budete potřebovat čerstvé malinové listy, kvalitní pálenku a nejlépe skleněnou láhev. Řeďte poměrem 1: 5, čili na jeden díl rostliny použijte 5 dílů alkoholu. Například na 200 g listů potřebujete 1 litr pálenky. Listy nejdříve důkladně omyjte a nasekejte. Dejte je do láhve a zalijte pálenkou cca 1 cm nad listy. Podle potřeby dolévejte pálenku. Uzavřenou láhev dejte na tmavé místo a macerujte 14 dní. Průběžně promíchávejte. Pak přeceďte a skladujte ve tmě.

Příprava odvaru

Odvar z listů malin s příměsí rozdrcených čerstvých plodů a medu je také považován za blahodárné sérum pro vlasovou pokožku, kterou vyživuje a zbavuje lupů. Každá žena také touží mít krásné a pevné nehty. I v tomto případě jsou perfektním řešením maliny. Plody malin i jejich listy jsou zdrojem vitamínu B2 (riboflavinu), který je nezbytný pro zdravý růst silných a pevných nehtů.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama