Vědci vymodelovali tváře starých Slovanů ze 400 let starých lebek

Vědci vymodelovali tváře starých Slovanů ze 400 let starých lebek

Foto: TeodorLazarev / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Tým antropologů a archeologů z University of Life Sciences v polské Vratislavi a umělců z Akademie výtvarných umění zrekonstruoval podobu obyvatel Horní Lužice z doby před více než 400 lety.

Tým antropologů a archeologů z University of Life Sciences v polské Vratislavi a umělců z Akademie výtvarných umění zrekonstruoval podobu obyvatel Horní Lužice z doby před více než 400 lety.

Univerzita v tiskové zprávě oznámila, že rekonstrukce provedl tým prof. Barbary Kwiatkowské z Wroclaw University of Environmental and Life Sciences a je to jeden z výsledků výzkumu lidských lebek – dvou mužských a jedné ženské – nalezených v raně středověké tvrzi Göda v západním Sasku, v současnosti uložených v Městském muzeu v Budyšíně (německy Bautzen).

Lokace

Většina Horní Lužice (německy - Oberlausitz) patří do německé spolkové země Sasko, zahrnující okresy Bautzen a Görlitz. Polská část, východně od řeky Nisy (Nysa), je součástí Dolnoslezského vojvodství. Největší město v regionu je Görlitz/Zgorzelec, o které se od roku 1945 dělí Německo a Polsko.

Hřbitov vydal tajemství

Radiokarbonové datování lidských pozůstatků ukázalo, že hřbitov na dvoře tvrziště (výraz označující místo, kde stojí nebo stála tvrz - pozn.) fungoval mezi koncem 15. století a začátkem 17. století – tedy v době, kdy bylo hradiště již opuštěno. Po jeho objevení před téměř stoletím se mělo za to, že hroby pocházejí z raného středověku. „Ale ukázalo se, že tyto hroby jsou mnohem mladší, než se dříve myslelo," řekl Konczewski. „Je to další příklad toho, že stojí za to znovu analyzovat minulé archeologické objevy s využitím moderních výzkumných nástrojů."

Reklama

(Staro)nová podoba

Vzhled staršího muže byl znovu vytvořen v podobě plnohodnotné realistické busty. Rekonstrukce vzhledu mladšího muže a mladé ženy byla provedena digitálně – řekl dr. Paweł Konczewski, archeolog z University of Life Sciences ve Wrocławi.

Poznejte život starých Slovanů

Rekonstrukce byly prezentovány v únoru v Městském muzeu v Budyšíně na výstavě věnované ranému středověku v Horní Lužici – geografické a historické zemi, která se dnes nachází na obou stranách polsko-německé hranice. Výstava je výsledkem realizace polsko-německého vědeckého a vzdělávacího projektu „1000 let Horní Lužice – lidé, hrady, města“, který má umožnit poznat život bývalých Slovanů.

„Zajímá nás, proč byla konkrétní místa opevněna, ale především se chceme dozvědět něco o lidech, kteří v nich žili: o jejich každodenním životě, co jedli, čím trpěli a jak dlouho je jejich matky kojily. O tom všem napoví výzkum izotopových kostí, protože historie našeho života je obsažena v našich kostech a tuto knihu lze číst,“ říká dr. Konczewski.

Projekt „1000 let Horní Lužice – lidé, hrady, města“ byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu polsko-saské spolupráce.

Zdroje: www.newsy-today.com, https://polishnews.co.uk, www.thefirstnews.com. Úvodní fotka od TeodorLazarev /Shutterstock

Reklama
Zdroje článku:
Reklama