Stephen Hawking mluvil před svou smrtí o čtyřech způsobech, jak může svět dojít ke svému konci

Stephen Hawking mluvil před svou smrtí o čtyřech způsobech, jak může svět dojít ke svému konci

Foto: Featureflash Photo Agency / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Od umělé inteligence až po nukleární válku. Zdá se, že apokalyptické hrozby, kterým lidstvo čelí, neberou konce. Profesor Stephen Hawking, jež 14. března 2018 zemřel, předpověděl hned několik způsobů jak, a dokonce kdy, lidstvo vyhyne. A protože byl Hawking jedním z nejuznávanějších vědců své generace, možná by stálo za to nebrat tato varování na lehkou váhu.

Zde jsou podle deníku Insider Hawkingovy předpovědi čtyř nejhrůznějších scénářů konce světa:

1. Nukleární válka

Hawking několikrát poukázal na nutnost potlačení lidské agrese. V opačném případě by totiž taková agrese ve spojení s pokrokem na poli jaderných zbraní mohla znamenat vyvraždění lidstva navzájem. Web Mirror také uvádí, že dle Hawkinga by řešením mohly být nezávislé lidské kolonie sídlící ve vesmíru.

2. Globální oteplování

Pravděpodobně už nikoho nepřekvapí, že globální oteplování patří mezi nejzávažnější problémy lidstva. V dokumentárním filmu 11. hodina profesor řekl: „Nevíme, kdy globální oteplování skončí, ale nejhorším scénářem je to, že naše Země dopadne jako planeta Venuše – s teplotou okolo 250 °C a deštěm obsahujícím kyselinu sírovou.“  

3. Lidstvem stvořené nemoci

Hawking varuje před skutečností, že geneticky vytvořené viry mohou vymýtit celé lidstvo. Lidskou rukou geneticky upravený virus jakožto příčina zániku lidstva zní možná ještě ironičtěji než jaderná válka, i přesto se dá považovat za mnohem děsivější. To mimo jiné proto, že jde o něco dosud naprosto neznámého a neprobádaného.

4. Umělá inteligence

Před svou smrtí roku 2018 vyslovil Hawking obavy z predikce, že by lidskou populaci zcela nahradila umělá inteligence, tedy roboti. V rozhovoru pro Wired Hawking uvedl: „Ano, musíme se ve výzkumu umělé inteligence posouvat vpřed, měli bychom si ale být vědomi všech rizik, které s sebou takový posun nese. (…) Bojím se, že roboti mohou zcela nahradit lidský druh. Pokud jsou lidé schopni vytvářet počítačové viry, které se replikují, je to jen krok od toho, aby někdo vytvořil robota, který sám sebe také replikuje.“

S Hawkingovými názory souhlasí dokonce Elon Musk

Elon Reeve Musk je americký podnikatel, inženýr a filantrop. Založil kosmickou společnost SpaceX a stál u vzniku automobilky Tesla. Na snímku na hlavní stránce prestižního časopisu Newsweek, Miami, USA, 23. srpna 2018. Fotka od dennizn / Shutterstock

Generální ředitel Tesly a SpaceX Elon Musk alarmoval, že zánik lidstva je nevyhnutelný. V návaznosti na Hawkinga Musk v roce 2013 na konferenci řekl: „Buď rozšíříme Zemi na jiné planety, nebo riskujeme, že vyhyneme. Vymírání je neodvratitelné a my si čím dál víc zaděláváme na problémy". Mezitím teoretický fyzik v souladu s Hawkingovými myšlenkami v této věci připojil své jméno také k projektu zkoumajícímu technologie pro mezihvězdné cestování nazvaném iniciativa Breakthrough Starshot.

Reklama

Elon Musk nyní stojí v čele plánů na založení lidské civilizace ve vesmíru, což by i podle Hawkinga mohla být šance na záchranu lidstva. Musk již dříve podrobně popsal svůj plán kolonizovat Rudou planetu vybudováním milionového města do roku 2050. Také uvedl, že doufá, že jednoho dne vyrobí během 10 let tisíc kosmických lodí a vypustí tři denně.

Co nás čeká dál?

Je zcela jasné, že lidstvo bude i nadále pokračovat k pokroku. Podle Hawkinga je ale důležité, abychom si jako lidstvo byli vědomi všech rizik, která s sebou tento vědecký a technologický rozvoj přináší. V době, kdy na Zemi dojde k velké globální katastrofě, už může být lidstvo v bezpečí ve vesmíru. Přesto bychom se měli snažit udělat vše pro to, abychom se těmto hrozbám vyhnuli, protože soběstačné kolonie pravděpodobně nezaložíme dříve než za sto let.

Pro BBC Hawking řekl: „Přestože šance na hrozící katastrofu, která zasáhne planetu Zemi, je v nejbližší době docela malá, s časem se násobí a v dalších tisíciletích se stane téměř nevyhnutelnou. Za takovou dobu už bychom měli rozšířit lidstvo na další planety, aby zkáza Země neznamenala také konec lidstva.“

Reklama
Reklama