Oprašte znalosti ze zeměpisu a otestujte se, jak jste na tom se znalostmi evropských vlajek

Oprašte znalosti ze zeměpisu a otestujte se, jak jste na tom se znalostmi evropských vlajek

Foto: SVStudio/ Shutterstock

Publikováno:
2 min

Ať už cestujete po Evropě reálně, nebo jen prstem po mapě, vlajky některých evropských států zajisté znáte. Můžete se však považovat za opravdové znalce? Otestujte své znalosti a dozvíte se, jak na tom opravdu jste. 

Na území Evropy můžete najít padesát států. Některé z nich neleží jen na evropském kontinentu, ale do Evropy více či méně zasahují. Každý z těchto států nese nejen svůj originální název a hymnu, ale samozřejmě také státní vlajku. A některé z těchto vlajek můžeme právem považovat za umělecké dílo. Každá z těchto vlajek nese své poselství a významné údaje o daném státu. Na internetu, v cestopisné literatuře nebo například v dokumentech můžete najít spoustu zajímavých informací o vlajkách, které vás nejspíš ve škole neučili. 

Věděli jste například, že nejstarší vlajkou, která byla nepřetržitě používána, je vlajka Dánska? Většina vlajek má tvar obdélníku. V Evropě ale najdeme hned dvě výjimky. Těmi jsou vlajka Švýcarska a vlajka Vatikánu. Ty mají totiž tvar čtvercový. A slyšeli jste již o symbolice řecké vlajky? Barvy modrá a bílá symbolizují barvu moře a tradičních bílých domků, kterými je Řecko proslulé. Kříž na vlajce zastupuje pravoslavnou církev. A co těch devět pruhů na vlajce? To vás nejspíš překvapí. Tyto pruhy nepředstavují ostrovy, provincie ani části Řecka. Jejich tajemství se ukrývá v mottu, které je pro Řecko významné. V řečtině toto motto zní „eleftharia i thanatos“ (svoboda nebo smrt) a je tvořeno devíti slabikami. Za každou slabiku najdete na vlajce jeden pruh. 

Se zajímavostmi o vlajkách můžeme pokračovat do nekonečna. Pojďme si ale nyní raději otestovat vaše znalosti. Poznáte evropské vlajky? 

Jak se vám podařilo obstát v našem testu? Snad jste si náš kvíz užili, trochu si osvěžili paměť a možná se také dověděli nějaké nové zajímavé informace. 

Reklama
Reklama